Činnost bývalého fotbalového oddílu Novoměstský Kladno byla po zhruba desetiletí odmlky na podzim roku 1958 obnovena. Předsedou byl pod pozměněným názvem TJ Nové Kladno zvolen Antonín Hejkal a jednatelem Josef Strnad. Fotbalový A tým byl pro sezonu 1958 – 59 zařazen do III. třídy a v první sezoně po obnovení skončil na 10. příčce.

V mužstvu působili brankáři Gedenk a Mazač a hráči v poli Vojta, Káranský, Starý, Kozler, Novotný, Drahoš, Václav Střeska (pozdější dlouhoholetý sekretář, předseda i sponzor klubu), Jung, Dlouhý, Nejedlý, Slováček a další.

Začátkem 60. let se klub vrátil i k původnímu názvu Novoměstský Kladno a v sezoně 1966 – 67 vyhrál svou skupinu III. třídy a postoupil do okresního přeboru. O postup se zasloužili hráči Gedenk, Váchal, Brož, Vosyka, Tyburec, J. Matějka, K. Matějka, Andrle, Skořepa, Klein, Maurer, Vojtíšek, Vyšín, Kašpar, Jenčík a další.

V nejlepší soutěži okresu pak působilo Novo až do roku 1973, kdy sestoupilo do III. třídy. Návrat zpět do okresního přeboru trval celé tři sezony a povedl se v roce 1976. Hned ve své první okresní sezoně 1976 – 77 ale novoměstští fotbalisté překvapivě v soutěži zvítězili a s mužstvem pod vedením trenéra Jiřího Crhy s hráči jako Libovický, Sýkora, Kytýr, Soročin nebo Srnec v poli postoupili do I. B třídy Středočeského kra­je.

Přelom 70. a 80. let minulého století pak znamenal další výrazný vzestup novoměstské kopané. Částečně tomu napomohly i reorganizace fotbalových soutěží, k nimž v té době došlo. Novo díky nim záhy působilo již v I. A třídě, která pak byla dočasně přejmenována na krajskou soutěž a posléze v roce 1982 již v nejvyšší soutěži Středočeského kraje – krajském přeboru.

Za zmínku stojí, že krátce po obnovení oddílu na konci 50. let se čestným členem Nova stal nejlepší fotbalista Evropy z roku 1956 – Angličan sir Stanley Matthews, který hrál kopanou na vrcholové úrovni neuvěřitelně dlouho – do více než padesát let, Anglii reprezentoval už před válkou a ještě ve druhé polovině 50. let byl skutečnou hvězdou anglické ligy. Za jeho zásluhy ve fotbale mu byl na sklonku kariéry dokonce v Buckinghamském paláci udělen šlechtický titul. Novo mu zaslalo blahopřání a on se z vděčnosti stal čestným členem oddílu.

Luboš HORA