Jedním z těch, které s návrhem přišly, je FK Žižice. „Vedla nás k tomu nespokojenost s vedením některých zápasů. Je to jedna z možností, jak přilákat mladší generaci. Odměna by rozhodně měla odpovídat vynaloženému času, protože rozhodčí je na rozdíl od fotbalistů mnohdy celý víkend pryč od rodiny,“ vysvětlil předseda Žižic Petr Koten.

Problém ale tkví v tom, že paušály rozhodčích určuje ČMFS, a to od Gambrinus ligy až po IV. třídy. „Jako klub tedy budeme na nejvyšších místech iniciovat, aby byl zvýšen minimálně o padesát procent,“ dodal Koten.

Ti, kdo řídí české, krajské a okresní soutěže ale mohou ovlivnit výši cestovného. Navrhnout lze nárůst třeba ze současných pěti na deset korun.

V případě soutěží na Kladensku by se zvýšení cestovného mohlo odhlasovat už na červencovém pracovním aktivu OFS, kde by se kluby mohly dohodnout, jakou cenu za kilometr jsou ochotny akceptovat.

„Náklady by měly vždy korespondovat s vývojem cen na trhu. Je to i jedna z cest, jak zkvalitnit řízení soutěží, protože pokud by kluby víc přispívaly, mohly by v případě průšvihu říct, že takového rozhodčího mezi sebou nechtějí,“ míní předseda komise rozhodčích OFS Václav Hes, který doufá, že když si rozhodčí budou moci v okresních soutěžích vydělat i dva tisíce za víkend, tak si případné myšlenky na neregulérní řízení zápasu rozmyslí.

Za okresní přebor je paušál 300 korun Jak jsou celostátně ohodnocování rozhodčí v okresních fotbalových soutěžích: za řízení utkání okresního přeboru dospělých dostane rozhodčí 300 korun, za zápas III. a IV. třídy 250 korun, za utkání okresních soutěží dorostenců 200 korun a v žákovských 130 korun. Cestovné je OFS Kladno určeno ve výši pět korun za kilometr.Rozhodčí utkání okresního přeboru si při vzdálenosti 15 km do místa konání zápasu tak přijde na 450 korun.