Vážení sportovní přátelé, vážené vedení fotbalového oddílu SK Kladno,

Dovoluji si Vám touto cestou poslat tento otevřený dopis, který je nejen vyjádřením mé osoby – člověka, který fotbalu věnoval celý svůj život a 40 let je fanouškem a návštěvníkem zápasů SK Kladno nejen v domácím prostředí, ale také většiny sportovních fanoušků a pravidelných návštěvníků tribuny za brankou kladenského hřiště. Bohužel mne k napsání a zaslání dopisu vede začátek letošní sezony a zvláště pak opravdu neopakovatelný zážitek z prvního domácího zápasu.

Neustále se volá po velké divácké podpoře a po tom, že kladenský fanoušek si nenašel a nenachází cestu na stadion. Ano, i já jsem očekával po postupu do 1. ligy, že bude na Kladně hlad po tomto odvětví sportu a že každý zápas bude vyprodaný. Skutečnost byla a stále je pro mne zklamáním. Přesto jsem před letošní sezonou a zvláště při zápase nyní v neděli pozměnil názor. Co Vy, vedení kladenského fotbalu, pro kladenské fanoušky a příznivce děláte a čím je chcete do ochozů nalákat? Ničím a je to ostuda nejen kladenského fotbalu.

Dobře víme, že peněz není dost a vše se dělá, jak se dá. Bohužel zde na Kladně ani v amatérských podmínkách, a to je ostuda a neodpustitelné. Že hrajeme s kádrem, na který finančně máme, každý rozumný člověk pochopil, a přesto na Kladno chodí a drží klukům palce. A věřte, že dojíždí i z velké dálky a pravidelně. Jenže to co pro nás děláte je hrozné a mám dojem, že to fanoušky nepřiláká, naopak odradí. Nakonec to děláte i Vy sami, a to například nesmyslným rozhodnutím o odehrání tří domácích zápasů na Strahově, a to proto, že nikdo nezařídil realizaci vyhřívaného trávníku. Nelze to omluvit a ani oddiskutovat, neboť pronájem Strahova a cestovné bude něco stát, a tak šlo místo toho raději splácet půjčku. To již vůbec nemluvím o ztrátě domácího zázemí a fanoušků, což je pro nás v boji o záchranu velice podstatná věc. Přesto to zřejmě každý vzal jako hotovou věc, i když to šlo řešit jinak.

V neděli konečně přišel očekávaný první domácí zápas a natěšení diváků rostlo. Bohužel ne tak zřejmě vedení a celého výboru SK Kladno. Neboť co pro nás fanoušky připravilo? Nic. Snad jen tolik, že zdražilo vstupné, jenže co za ty peníze dostanete? Skoro nic a hlavně nic nového. Stále chodíte očurávat zeď na tenisové kurty, nyní dokonce přes vysokou trávu, tlačíte se malou brankou u zimního stadionu při odchodu domů a brodíte se v ohromné louži. K tomu se nyní přidala velice dobře fungující časomíra. A co čert nechtěl, na Kladně se strhla průtrž mračen. To nám fanouškům nevadilo, vždyť schovat se v ochoze stadionu je maličkost. Také proto vzala většina diváků útokem jedinou stařičkou tribunu, která pamatuje éru Kloze a celou loňskou sezonu ostudně čekala na opravu své části po větrné smršti. Dočkala se, ale jak. Nyní každý fanoušek protrpěl pětačtyřicetiminutové čekání na zahájení druhého poločasu a věřte, že to byl hrdinský kousek.

Také to větší část diváků vzdala a odešla na kost promočená domů, neboť věřte, že pod střechou tribuny musíte mít minimálně deštník nebo pláštěnku. Kladenské vedení zřejmě nemá na to, aby na ni natáhlo obyčejnou lepenku a udělalo něco pro své příznivce.

Vy pánové v suché lóži VIP asi nevěříte, proto si zajděte mezi fanoušky na tribuny, ať víte, co se povídá a o čem tu běží řeč. Je to opravdu Vaše ostuda, ale bohužel ne jen Vaše. Velice dlouho jsem odolával tvrzením a nářkům hráčů, trenérů v anketách, jako například hráče Horvátha ve Sportu. O nefotbalovém prostředí, nezájmu fanoušků. Zřejmě tomu tak asi bude, neboť, pánové, v takovém prostředí se nedá hrát divize, natož 1. liga. Je to ostuda celého vedení a Kladna. Je nejvyšší čas pro diváky a zdárné působení v lize něco udělat. Nebo o to nemáte zájem? Na vašich postech musí být velice aktivní lidé a ne jen čekat, že to nějak dopadne a že nám někdo musí na něco dát peníze.

Všude jinde je v lize vidět snaha a zájem pro své diváky něco udělat. Jak vytvořením kádru (to lze pochopit), tak vybudováním odpovídajícího a kvalitního stánku a zázemí. A to v žádném případě z ligy nedělá Kladno a Bohemka ze Střížkova.

Již bylo dost lajdáckosti. Začněte přemýšlet a pracovat. Ať máme proč a hlavně kam chodit fandit a tvrdit, že „Kladno hází“.

Nevím, jestli tento dopis k něčemu přispěje a nebude jen tak bez povšimnutí zahozen. Přesto je to vyjádření většiny fanoušků a lidí, jimž leží Kladýnko na srdci a také by se tak k němu mělo přistupovat. Stále totiž všichni věříme, že je to potřeba a že si Kladno první ligu zaslouží, a to se vším všudy. I se spokojeným a zapáleným divákem.

Za kladenské fanoušky Pavel KILIÁŠ

Vážený pane Kiliáši,
Velice si vážím Vašeho názoru, (který, jak předpokládám, je veden snahou pomoci kladenskému fotbalu) a vzhledem k tomu, že jistě víte, jak daný problém řešit, si Vás dovoluji pozvat k účasti na diskusi s týmem spolupracovníků, kteří se podílejí na zvyšování úrovně fotbalu na Kladně, a to nejen po stránce sportovní, ale i technické a organizační.
Rádi využijeme Vašich zkušeností a jistě zdárně vyřešíme tento náš společný problém.
Vzhledem k tomu, že jste napsal otevřený dopis a tím informoval širokou kladenskou veřejnost, předpokládám, že i nadále budete tuto veřejnost informovat o úspěších, které vyplynou z této naší spolupráce. Z naší zkušenosti víme, že kritiků z řad veřejnosti je mnoho, ale lidí, kteří přiloží zdárně ruku k dílu, je opravdu poskrovnu.
Se sportovním pozdravem Eduard Novák