V přípravném duelu Baníku Švermov a SK Zichovec (2:2) šlo hostujícímu obránci Martinu Korbelovi o život. Včasný zásah spoluhráčů a hlavně rozhodčího Meho Beroviče vše vyřešil.

Běžela 35. minuta, když se Korbel srazil ve vzdušném souboji s protihráčem a upadl na zem tak smolně, že ztratil vědomí, zapadl mu jazyk a začal se dusit. „Podle mého názoru ho ztratil už ve vzduchu, poněvadž jeho pád byl nekontrolovaný,“ uvedl jeden z aktérů první pomoci, devětatřicetiletý zichovecký hráč Roman Novák.

Bývalému hokejbalovému reprezentantovi přispěchali na pomoc dva spoluhráči a trenér. „Ve třech lidech se nám povedlo rozevřít čelisti asi na jeden centimetr, jazyk se nám ale nedařilo vyndat,“ popsal dlouhé okamžiky Novák.

„Až rozhodčí Berovič přišel s nápadem použít propisovačku a s její pomocí jazyk uvolnit. Martin pak zakašlal a my věděli, že je vyhráno. Byly to ale nejhorší minuty mého života,“ přiznal Novák, jenž byl s Martinem v nemocnici. „Má otřes mozku, v neděli ho však pustili domů,“ uvedl.

Čin rozhodčího ocenil i předseda SK Zichovec Luděk Toms. „Všichni se snažili, ale Berovičovi patří největší dík. Za všechny a hlavně za Martina mu děkuji,“ uvedl.

Sobotní událost není na Kladensku svého druhu jedinou. Například i v minulosti byl hrdinou okamžiku také rozhodčí. Tehdy to byl Emil Gaži starší, který zasahoval v Kamenných Žehrovicích.

Jindy zase ve Slaném předvedl tehdejší mecenáš Kolče Vladimír Vopat, že se umí orientovat ve složitých situacích a perfektně zasáhl při vážném zranění brankáře Kopernického.

Předseda komise rozhodčích OFS Václav Hes uvedl, že sudí na takovéto zásahy školeni nejsou a poskytnutá první pomoc je víceméně otázkou jejich znalostí a pohotovosti. Připustil ale, že není od věci pozvat si na některý ze seminářů zdravotníka, který by rozhodčím přiblížil základy.

„Přece jenom jsou to v první řadě oni, kdo by měl zachovat nadhled a rozvahu, i když za to nezodpovídají,“ mínil Hes.