„Nejen to. Lidé si tehdy uvědomili, že se dá radovat nejen z demokracie. Nakoplo to fotbalový národ a byla to éra, kdy jsme do roku 2004 byli druzí na světě,“ uvedl vicemistr Evropy Jan Suchopárek, jenž byl v sobotu součástí Czech teamu 96, který si na halovém turnaji v německém Chemnitzu získal srdce vyprodané haly (5500 diváků).

Osmnáctý ročník mezinárodního klání internacionálů vyhrál bez ztráty jediného bodu. Postupně porazil Výběr světa 5:3, maďarský Ferencvaros 4:3, ve čtvrtfinále Bayern Mnichov 8:3 a ve finále opět Výběr světa 5:2.

Největšími šoumeny asi byli Pavel Nedvěd a Karel Poborský. Nemýlím se Honzo?
To jsou kouzelníci. Ti když to roztočili a přidal se k nim Kukačka (Kuka), tak dávali góly patami, obloučky nebo ťukesem do prázdné branky. Při autogramiádě byl největší zájem o Nedvěda, Kuku, Šmicera, Poborského a v Německu populárního Kadlece.

Kolik se Vás sešlo ze staré party?
Do pole nás bylo devět, podobný jako na Euru byl i realizační tým, škoda jen, že nemohl přijet trenér Uhrin starší. Doufám, že příště to vyjde.

Pavel Kuka, Pavel Kouba a Vy jste zakladateli občanského sdružení Czech team 96. Co je jeho náplní?
Iniciátorem byl Pavel Kuka, na němž to bude nejvíc ležet. Náplní je sportovní, společenská a charitativní činnost podporující zvláště Nadaci fotbalových internacionálů.

Předpokládám, že nebude snadné se častěji scházet.
Každý týden to určitě nebude, pouze jednou za čas. Proto to musí být akce, kam přijdou lidi. Aby splnila účel. Nemusí se týkat jen fotbalu, ale i jiných sportů.

Škoda, že duch Eura z fotbalového národa vyprchal. Nemyslíte?
Chybí mi. Lidé se celkově zapomínají bavit. V mých očích zlenivěli. Raději se podívají na fotbal v televizi, než by na něj šli. Nevyhledávají odreagování.

Zpět k turnaji. Byla to vaše první fotbalová akce?
Ano, ale předcházela ji v prosinci jedna společenská, kde se pro nadaci vybralo sto tisíc korun.

Výběr světa je široký pojem. Kdo za něj na turnaji hrál?
To byli hráči, kteří prošli německou Bundesligou jako Aldair, Kirjakov, Salu, Sane aj. Bylo jich méně než nás a v závěrech zápasů to bylo znát.

Byl na turnaji také český kat Bierhoff, jenž finále na Euru otočil dvěma góly?
Nebyl tam. Z Bayern hráli třeba Michael Rumenigge, Paolo Sergio či Jancker.

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Kladenském deníku ve středu 3. února 2010.