Když si plzeňský fotbalový brankář Roman Pavlík na konci července poranil koleno, už se loučil s představou, že si zachytá v Lize mistrů. Teď se ale dočká své premiéry v základní skupině a hned v očekávaném duelu s Barcelonou. Pavlík se těší na jeden z největších zážitků kariéry a ani příliš neřeší, že bude čelit nejlépe útočícímu týmu světa v čele s argentinským fenoménem Lionelem Messim.

Pavlík na dnešním předzápasovém tréninku rozdával úsměvy na všechny strany. „Není čas se ničeho bát,“ řekl novinářům pětatřicetiletý gólman. Sám se netají obdivem k Manchesteru United, ale právě Barcelonu, úterního soupeře, řadí ve svém žebříčku hned na druhé místo.

„Teď je Barcelona nejlepší tým světa. Bude to pěkný zápas,“ těšil se Pavlík. I když si také uvědomoval, že bude mít spoustu práce. „Barcelona je Barcelona, asi nás zase moc k balonu nepustí a sami to budou chtít tlačit do prázdné brány. Bude to podobné jako na Nou Campu,“ přemítal Pavlík.

Souboje s katalánským gigantem se nemůže dočkat. „Ale ještě dneska budu nervózní, abych nic nezakřikl a opravdu si zahrál,“ vysvětloval Pavlík, který se považuje za velkého smolaře. V předkolech Ligy mistrů se zranil v třetím utkání v Trondheimu, odvetu s norským týmem a závěrečný dvojzápas kvalifikace s FC Kodaň zmeškal a uvolněné místo v brance zaujal Marek Čech.

Ten si však před dvěma týdny po duelu v Barceloně také poranil koleno a tím se otevřela cesta znovu pro Pavlíka. „Přitom když jsem se zranil, tak jsem už nečekal, že se do branky dostanu. Mára (Čech) chytal dobře, nebyl důvod ho měnit,“ řekl Pavlík, který se před domácí odvetou s Barcelonou dostal do rytmu, když odchytal ligové zápasy se Žižkovem a Hradcem Králové.

Teď na Pavlíka čeká soupeř jiného kalibru, ten s nejzvučnějším možným jménem. „Bude to můj největší zážitek v kariéře. Tedy ještě společně se ziskem titulu,“ připomněl Pavlík loňskou jízdu Plzně za premiérovým českým primátem.

Z Messiho, Xaviho, Iniesty, Villy a spol. si však prý příliš nedělá. Bere prý věci tak, jak přicházejí. Před duelem s „Barcou“ Pavlík nezmění svůj zvyk a ani nyní nebude zvlášť studovat styl zakončení barcelonských hvěz­d.

„Nedělám to nikdy. Teď jsem si jen ve zprávách dvakrát všiml toho, že Messi třeba kopal penaltu na jednu stranu. Máme navíc dobře zpracované video od trenérů, to mi stačí,“ uvedl Pavlík. Ze všech sil se ale bude snažit, aby jej třeba Messi, který čeká na svůj 200. gól v barcelonském dresu, nepřekonal.

(čtk, rm)