V divizní sezoně se trenér, který si svými moderním metodami přípravy získal přízeň hráčů, musel prát s mnoha mimofotbalovými vlivy, jež chtě nechtě zasahovaly do chodu mužstva. Přes veškerá úskalí skončil s mladičkým týmem v horní polovině tabulky, byť dlouho nebylo jisté, zda se v divizi udrží.

Ted by chtěl mít prostor pro koncepční práci. „Jsem domluvený s vedením a na závěrečné schůzce jsme si to jasně řekli, že hráči nebudou odcházet, naopak se pokusíme přivést do tohoto mužstva Kladeňáky," prohlásil kormidelník SK.

Když se ohlédnete za svým působením v Kladně, co vám dalo?
Je to další životní zkušenost, stejně jako působení v jiných klubech. Věřil jsem v to, co dělám, a i když může být fotbalová veřejnost zklamaná, že se v Kladně hraje jenom divize, říkám, že to stálo hodně úsilí, aby se vůbec uhájila s ohledem na to, co se kolem tady fotbalu dělo. Pro mne to je ponaučení a cenná zkušenost.

V SK Kladno jste se zatím nemohl věnovat koncepční práci, mužstvo se vám pod rukama neustále měnilo.
Už minulý rok v létě jsem si myslel, že tvořím tým. Jenže se všechno změnilo i kvůli celkovým problémům fotbalu v Kladně. Pořád jsme se potýkali s problémy, které s děním na hřišti neměly nic společného. Jsem rád, že to dopadlo, jak dopadlo. Že to mámě za sebou a pevně doufám, že teď už se bude pracovat koncepčně.

Podzimní části divize byla podobná té jarní, po horším začátku přišlo díky většinou nečekanému posílení kádru zlepšení.
Od začátku jsme věděli, že máme problém v útoku. Řešilo se to, jak se dalo. Na podzim přišel Kabele a na jaře Doležel, mužstvo šlo nahoru a to byly plusové body. Tým se rozjel a nakonec pokaždé skončil v horní polovině tabulky. Průběh obou polovin soutěže byl opravdu stejný.

Neobáváte se, že budete opět na začátku, že budete v průběhu sezony zase počítat ztráty a čekat, zda se vůbec nahradí?
Věřím, že ne. Kabina je soudržná a samozřejmě vlivy okolních klubů, které by nám kabinu rády rozebraly, tady jsou. Výjimky se mezi hráči asi najdou a možná někteří odejdou, aby však skončilo sedm lidí ze základní sestavy, se doufám opakovat nebude.

Dnes už je jisté, že třeba Štěpán Hanzlík půjde na testy do Teplic…
Na rozlučce jsme klukům poděkoval za to, co předvedli na jaře. Řekl jsem jim, že budu rád, když budou mít možnost odejít do vyšších soutěží. V tom případě jim nebudu dělat problémy. Nemíníme ale pouštět mladé hráče do A třídy nebo krajského přeboru. To říkám rovnou. Vím, že jim mají co nabídnout, třeba lepší podmínky než máme my na Kladně, věřím ale, že se to teď změní a podmínky nastavíme takové, aby odpovídaly soutěži, již hrajeme, a hlavně kvalitám hráčů, které máme.

To je hezká představa, jenže na Kladně v poslední době vítězilo ekonomické hledisko, proto se prodal z nouze každý hráč, o něhož byl zájem. A ne vždy šlo o vyšší soutěže.
To je normální v celé republice. Sehnat generálního sponzora je prostě problém. Kluby se s tím potkají v menším či větším měřítku. Prodej hráčů je jedna z možností, jak získat peníze. Jsem domluvený s vedením a na závěrečné schůzce jsme si to jasně řekli, že hráči nebudou odcházet, naopak se pokusíme přivést do tohoto mužstva Kladeňáky, zdůrazňuji pro kladenské fanoušky – Kladeňáky. To znamená, že ho chceme posílit odchovanci.

Kladno mělo velmi nízký věkový průměr a v tomto se mu nemohl nikdo rovnat. To je velké plus pro celý fotbal na Kladensku.
To je pro hráče, kteří jsou v dorostu posledním rokem, nejlepší, co je může potkat, hrát za chlapy. Posune je to strašně vysoko. Svědčí o tom zájem Teplic o Hanzlíka a Suchého, který si však v posledním utkání poranil achilovku.

Nesmíme zapomenout na starší borce – Tomáše Procházku a Pavla Bartoše. Osobně před nimi smekám klobouk.
Máme jen mladé hráče a dva zkušené třicátníky. Chybí nám střední generace, která by měla být v mužstvu zastoupena nejvyšším počtem hráčů. Její roli nám plní kluci okolo třiadvaceti let, to znamená Štoncner, Holeček, Růžička nebo Tóth. Tomáš s Pavlem splnili svoji úlohu na víc než sto procent, protože bez nich by kluci v kabině asi neudělali takovou partu, nedosáhli by na takové výsledky a na tréninku by nebyla taková herní úroveň. Musím jim poděkovat zvlášť, protože to mohli kdykoli zabalit a možnosti měli, poněvadž byli oslovováni jinými kluby. Oni vydrželi a doufám, že tomu tak bude i dál také v tom směru, že mně s mužstvem pomohou. U Bartoše si cením také toho, že i když byl zraněný, byl s mužstvem většinu času.

To vyznívá tak, že u mužstva zůstáváte. Co tedy bude v létě?
Ano, přestože dojíždím z Příbrami a mám malé děti, má manželka coby sportovkyně pro moji práci pochopení. Jak jsem řekl, chceme mužstvo vhodně doplnit, zkvalitnit a zvýšit konkurenci. To se budeme snažit s vedením mužstva docílit. Přípravu na novou sezonu zahájíme osmého července a pojedeme do desátého srpna. Poněvadž bude krátká, zaměříme se vyloženě na herní projev. Máme domluvená přípravná utkání s divizními mužstvy, týmy krajského přeboru, juniorku Sparty, a je tam také první kolo národního poháru.

Jaký byl váš největší zážitek z působení v Kladně?
Určitě to byl pohár s Plzní a také poslední utkání sezony s Vyšehradem, kdy diváci hráčům děkovali.