Velvary v posledních letech pohár umí, vždyť loni dokonce vedly doma nad nejlepším českým klubem současnosti Slavií v poločase 2:0. Tehdy vedení neudržely hlavně zásluhou individuálního výkonu Nika Stancia, ale takovou osobnost Pardubice ve středu neměly.

Rozhodla rána jedné z hlavních postav zápasu, domácího záložníka Tomáše Kotta, z poslední minuty první části. Pozici na vápně mu připravili Šimkovský s Richterem a maličký záložník, který si v minulosti zahrál stejně jako soupeři I. ligu (za Duklu), přehodil míč z nohy na nohu a propálil obránce i gólmana Budínského. „Věděl jsem, že levačkou střílet nebudu, to bylo na dlouhou nohu, ale přehodil jsem míč a pak zavřel oči a vypálil. Ani nevím, jestli to někdo tečoval,“ popisoval svou ránu odchovanec Kladna a Dukly.

Pardubice tak zaplatily za přílišný klid, který jim šance nepřinášel, a nepomohlo jim ani trojnásobné střídání, k němuž Radoslav Kováč sáhl o přestávce. Naopak po rychlé akci domácí Duong vymíchal Vlčka, jenže pak nechal v tutovce vyniknout Budínského, který už předtím předvedl parádní robinsonádu po hlavičce Šustra.

Fotbalový turnaj Deníku se hrál v Družci na Kladensku v úterý 3. května 2022. Jakub Šimůnek
Kanonýr Deníku: Slávisti ve Spartě, Dřetovicím ale pět gólů Šimůnka bodlo

Hostující favorit přidal až v posledních dvaceti minutách, zejména Sychra, Červenka či Tischler do toho šlápli, ale právě Tischler pálil moc nad a v největší šanci vychytal kladenského odchovance Vlčka výborně chytající náhradník Velvar Štefan. Hosté se také dvakrát hodně hněvali na rozhodčího Roučka, že neodpískal pokutový kop proti Slovanu. Poprvé za jasnou ruku Duonga, nicméně zdálo se, že si velvarský obránce při ráně Vlčka kryje obličej. Podruhé po střetu stopera se Sychrou, ani tam se nedočkali.

Ruku můžete posoudit sami, zde je video z inkriminovaného momentu.

Zdroj: Deník/ Rudolf Muzika

A tak odjeli nečekaně s porážkou. „Ale ukázali, že mají obrovskou kvalitu a že se dostávají i do pohody, která se jim soudě podle výkonů v posledních zápasech vrací. Bylo to strašně těžké utkání,“ uznal Tomáš Kott. Dodal, že se vyplatila taktika trenéra Zdeňka Haška i rozestavení 3-5-2. „Bylo potřeba hodně se pohybovat a po zisku míče si ho vážit. Pardubice měly skvělý pohyb, mají spoustu mladých hráčů a trénují pětkrát týdně, někdy i dvoufázově. My toho měli na konci dost,“ přiznal Tomáš Kott, který velmi dobře znát jiného kladenského odchovance Tomáš Vlčka, ve středu soupeře. „Jsem starší, ale když jsem chodíval pískat McDonald Cup, tak vím, že v dresu páté základní školy Kladno vždycky vyčníval, koneckonců si zahrál i za Slavii,“ dodal šťastný Tomáš Kott.

A kam podle něj dojdou v poháru Velvary, kde se cítí po příchodu z Dukly parádně? „Stát se může cokoliv,“ usmál se.

Slovan Velvary – FK Pardubice 1:0 (1:0). Branky: 45. Kott. Rozhodčí: Rouček – Černoevič, Šafránková. ŽK: 66. Richter, 82. Chábera – 55. Kurka, 65. Chlumecký. Diváků: 250.

Velvary: Štefan – Šustr, Drozda, Rubeš - Šimkovský, Chábera, Havránek (62. Stárek), Kott, Richter (67. Luong), Duong (67. Šlegl) - Vopat. Trenér: Zdeněk Hašek

Pardubice: Budinský – Svoboda (46. Chlumecký), Hranáč, Vlček – Kostka, Hlavatý (46. Tischler), Icha, Kurka – Janošek, Nana (46. Sychra) – Černý (46. Červenka). Trenér: Radoslav Kováč