Jeho fotbalovou satisfakcí ale je opakovaně získaný akademický titul mistra republiky s vysokoškolským týmem Fakulty strojní ČVUT Praha. V současné době je stále vysoce aktivní, když je majitelem i ředitelem dle našich i mezinárodních standardů akreditované zkušební laboratoře, která se zabývá řešením problematiky hluku, např. v oblasti certifikací letadel.

Jste pětadvacet let členem výboru SK, kdysi jste ho zachránil, když se rozprodával majetek Poldi. Předsedou jste pak byl i v době, kdy Kladno hrálo nejvyšší soutěž I. ligu a to celé čtyři sezony. Pak však nastal prudký pád dolů a SK sestoupil o tři soutěže níže do divize, kterou hraje dodnes. Proč došlo k tomuto pádu tak rychle?

Samozřejmě, že v první řadě byl největším problémem nedostatek finančních prostředků. Odešli sponzoři a my bez jejich dotací museli financovat nejen fotbal dospělých, ale zabezpečit financování provozu poměrně rozsáhlé mládežnické základny oddílu.

Divizní soutěž je ale především z hlediska slavné tradice pro Kladno hodně nedůstojná. Vždyť třeba i vyloženě „vesnické“ kluby hrají vyšší soutěž. Jak to bude s Kladnem vypadat v blízké budoucnosti?

Pro SK Kladno je opravdu nejen k tradici, ale i k počtu obyvatel města divize nedůstojná. O všem dnes rozhodují finance a právě ty oddíl nemá. Nedávná jednání s představiteli města jsou do budoucna příslibem toho, aby se zde hrála profesionální soutěž. Když už ne první, tak aspoň druhá liga. Bez podpory města se to však neobejde.

Některé malé obce štědré sponzory mají proč vám zámožný sponzor chybí. Jak je to možné?

Problém Kladna je především v tom, že se nachází v těsném sousedství Prahy. A právě do hlavního města směřují dotace sponzorů nejvíce. Touto cestou bych však chtěl poděkovat všem subjektům, které nám jakkoli pomáhají.

Vyjádřil jste se již k plánům oddílu do blízké budoucnosti. Co ale právě probíhající sezona, která má za sebou již podzimní část a SK Kladno se pohybuje v polovině tabulky divize B? Je pro tým možné postoupit do vyšší soutěže už v této sezoně, když ztrácí sedm bodů?

Možnost tam jistě je a do postupových bojů se budeme na jaře samozřejmě snažit zasáhnout. Vyšší soutěž je ovšem finančně o dost náročnější. V současné době je důležitou otázkou, do jaké míry bychom ji v příští sezoně finančně zvládli.

SK Kladno hraje nyní téměř jen s vlastními odchovanci. Objeví se pro jarní část divize nějaké posily z jiných oddílů?

S nějakými hráči z jiných oddílů jednáme a vypadá to zatím docela slibně. Konkrétní jména uvádět nebudu, ale snad se dočkáme i jedné kvalitní posily, která má výkonnostně na vyšší soutěž, než jakou je divize.

Děkuji mnohokrát za rozhovor a k Vašim sedmdesátinám i k Vánocům a Nového roku přeji vše nejlepší, pevné zdraví i co nejvíce osobních i funkcionářských úspěchů.

Josef Drahota

Narozen: 24. prosince 1948 v Bohounovicích II (obec mezi Sázavou a Kouřimí)
Bydliště: Kladno
Stav: ženatý, manželka Marta, dvě děti - syn Martin a dcera Terezie, čtyři vnoučata
Zaměstnání: starobní důchodce, stále však pracovně činný jako majitel i ředitel firmy, zabývající se akustikou
Koníčky: sport, hlavně fotbal, pěstování orchidejí, zahrádkaření

Luboš Hora