„S předsedou výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno Josefem Drahotou máme domluvu, která je stvrzena podáním ruky a částkou v navrženém rozpočtu (pozn. red. 15 milionů korun). To znamená, že pokud zastupitelstvo schválí tuto první splátku ve výši patnácti milionů korun, tak bych byl strašně rád, kdybychom se v letošním roce domluvili a fotbalový stadion Fr. Kloze konečně přešel do majetku města Kladna,“ uvedl primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) před posledním zasedáním kladenského zastupitelstva.

Zastupitelé ve středu rozpočet pro rok 2018 schválili, i když s prakticky nepodstatnou, kosmetickou úpravou. Patnáct milionů pro případný odkup stadionu nakonec zůstalo v rezervě na nákup nemovitostí. V případě toho, že by z odkupu stadionu nakonec sešlo, budou moci být finance použity na získání jiné nemovitosti.

Přestože dohoda není zatím smluvně stvrzena, podání ruky obou mužů se zdá být jako jasné světlo na konci tunelu. „Kdyby se tak stalo, tak by to narušilo dobré vztahy. To, co jsme si s Josefem Drahotou kdy řekli, se pokaždé stalo. Podání ruky s ním vidím tak, že už by nic nemělo stát v cestě, ale samozřejmě nic není jasné na sto procent,“ řekl Kladenskému Deníku Milan Volf.
 
Fotbalový klub SK Kladno by nakonec od města měl dostat necelých šestatřicet milionů korun. „Skladba dluhu klubu je taková, že jsme se v podstatě domluvili, že první rok dáme zhruba polovinu částky. Následně se domluvíme například na dalších dvou letech, které bychom doplatili. Když ale koukám na hospodaření klubu, tak si myslím, že čím déle se převod potáhne, tak tím více bude dluh stoupat,“ myslí si Milan Volf, podle jehož slov vedení oddílu víceméně počítalo s tím, že město jednou stadion koupí, a peníze v uvozovkách projedlo.

„Jednou jsem řekl, že ti kteří nadělali kladenskému fotbalu dluhy, by měli být potrestáni veřejně prospěšnými pracemi. Rád bych podotkl, že na tom stále trvám. Za celou dobu jsem totiž nedokázal pochopit, že někdo dává peníze do fotbalu, ale vlastně je má jako dlužnou částku vůči klubu. To znamená, že se dluhy neustále prohlubují. Na druhou stranu musím říct, že ti kluci, co se o fotbal starali, tak ho mají opravdu rádi,“ uvedl kladenský primátor, který ovšem upozorňuje, že by situace byla zcela jiná, pokud by stadion koupilo město už před asi sedmi lety.

Tehdy totiž byla navrhována cena za odkoupení stadionu nejméně za 45 milionů korun. Kvůli získané dotaci a stanoveným podmínkám ministerstvem financí ale nebylo v té době možné převod stadionu na město uskutečnit dříve než v roce 2017. Fotbalisté proto tehdy požádali o výjimku na ministerstvu a málem ji i získali. Ve stejné době se s někdejším vedením Kladna dohodli na půjčce, ve výši odhadované ceny stadionu, a první směnku na deset milionů korun skutečně dostal. Jenže situace v kladenském fotbale se zhoršila. Tým sestupoval do nižších soutěží a výjimka o předčasném převodu majetku ministerstvem nakonec odsouhlasena nebyla. Bývalé vedení města Kladna v čele s primátorem Danem Jiránkem (ODS) mělo obavy, že už svoje peníze zpátky od fotbalistů nedostane, takže fotbalisté museli deset milionů vrátit, a tak dluhy klubu stále rostly a předseda představenstva Josef Drahota do stadionu dával dál i své peníze.

„Jednalo se o chybu ze strany města, ať už o vyplacení směnky požádali z jakéhokoliv důvodu. Kvůli tomu se pak fotbal dostal do problémů. Myslím si, že se tahle situace měla řešit zcela jinak,“ popisuje Milan Volf. „Domnívám se, že by ale město mělo dostávat sportoviště zdarma. To, že ho v tomto případě platíme, je naprostá anomálie. Kdybychom ho měli zadarmo, tak jsme peníze, které nyní stadion kupujeme, mohly jít do fotbalu. Například jsme je mohli použít na nutnou výměnu umělé trávy a další zvelebování samotného stadionu,“ dodal primátor.

Kladenský deník požádal o okomentování aktuální situace také předsedu výkonného výboru fotbalového klubu SK Kladno Josefa Drahotu, s úspěchem se ovšem nesetkal. „Dokud nejsou domluvené přesné podmínky s městem, tak by to byly z mé strany jen spekulace. Domluvili jsme se s vedením města, že zatím nic nebudeme komentovat. A já své slovo držím,“ řekl Josef Drahota.