Los 9. ročníku kategorií U8 a U9 v sídle FAČR v Praze na Strahově určil nejmenším fotbalistům složení základních skupin finálových turnajů a fotbalové fanoušky na Kladensku může potěšit, že mezi posledních 24 se v obou kategoriích probojovaly celky Slovanu Velvary. Nikdo jiný z našeho okresu se do finálových bojů nedostal.

Předsedu Slovanu Davida Vedrala těší, že akademie, již Velvary tvoří s Bohemians Praha 1905, i díky zásadní pomoci Města Velvary funguje a nenaplňují se slova kritiků, že tomu tak nebude.

"Městu Velvary musíme za pomoc poděkovat. A jsem rád, že kvalitní práce s mládeží se nám začíná zúročovat a doufám, že to někteří kluci dotáhnou minimálně do našeho áčka," řekl Vedral a připomněl, že kádr týmů tvoří výhradně hráči z Velvar a okolí (např. Slaný, Kralupy, Roudnice). 

Pár hráčů už si stáhla pod svá křídla Bohemka a odkud někteří přešli do Sparty. "Jsme už na očích a s tím se nedá nic dělat. Takový je fotbal. Na druhou stranu nás zájem velkých klubů těší," uzavřel Vedral s tím, že ruku v ruce s dobrou prací u mládeže jde rozkvět celého areálu.

Losování se zúčastnil herec, režisér, bavič, fotbalista a dlouholetý patron Ondrášovka Cupu Jakub Kohák, ale i reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý, který se svým týmem postoupil na EURO 2021 i do nejvyšší úrovně Ligy národů.

„Věřím, že Ondrášovka Cup proběhne i letos bez problémů. Když jsem byl loni na jednom z finálových turnajů, atmosféra mě strašně bavila a jestli budu mít možnost, tak přijedu povzbudit všechny hráče i letos,“ řekl kouč národního týmu.

Postup do finálového turnaje mají vždy zajištěn obhájci vítězství z předchozího ročníku. V nejmladší kategorii U8 tak nemusel hrát kvalifikaci 1. FK Příbram a v kategorii U9 AC Sparta Praha. Právě fotbalisté Sparty budou obhajovat v Ondrášovka Cupu celkové prvenství ze sezóny 2019/2020. Finálové turnaje kategorií U8 a U9 budou následovat krátce po sobě na přelomu května a června. Samozřejmě pokud to covidová situace dovolí.

„Jsme velcí optimisté a věříme že nás koronavirus brzy opustí. Sport mládeže je bohužel pandemií velice postižen. Přáli bychom dětem, aby se co nejrychleji vrátily ke sportu, protože právě pohyb posiluje jejich zdraví,“ uvedl u příležitosti losování Daniel Buryš, generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko, která minerální vodu Ondrášovka získala loni do svého portfolia.

Mezi finalisty se kromě tradičních týmů zařadily i menší kluby, které na fotbalové mapě nejsou až tak známé. V U8 se tak mezi 24 finálových účastníků prosadily hned tři menší pražské kluby Háje Jižní Město, Stodůlky a Kbely. Z východních Čech zamířila mezi elitu Choceň.

Pozoruhodný je velký vzestup Sparty Brno, Žďáru nad Sázavou a Velvar. Tyto tři kluby budou mít své týmy ve finálových turnajích v obou kategoriích U8 i U9! Do finálových klání se v „devítkách“ dokázaly dostat z menších klubů také Poruba, Ivančice, Nové Město nad Metují nebo Vestec.

U8 budou hrát svoje skupiny první květnový víkend ve Znojmě, a U9 o týden později v Benešově.

Osmiletí kluci Velvar si ve skupině zahrají s Mladou Boleslaví, Zbrojovkou Brno, Stodůlkami, Havířovem a Karlovými Vary. Devítiletí narazí na Příbram, Zbrojovku Brno, Mladou Boleslav, Vítkovice a Vestec.