Co se týče sestupových příček, nejvyhrocenější to bude 
v okresním přeboru. Pokud sestoupí z I. B třídy pouze Stochov, spadnou z okresu dva celky a ze III. tříd vždy jen poslední tým tabulky.

Důležitou součástí dramatického finále budou rozhodčí. „Jako hlavní bod jsme si vytyčili zajistit klidný průběh konce sezony bez emocí a otazníků. Ještě před utkáním budu delegované rozhodčí kontaktovat a zdůrazním jim důležitost zápasu," uvedl nový šéf okresního rozhodcovského sboru, teprve 29letý Petr Blažej.

Jak budete postupovat, abyste naplnil nastíněnou vizi?
Na důležitá utkání budeme posílat zkušené rozhodčí, 
k nimž budeme mít stoprocentní důvěru. Už jsem začali minulý týden, kdy jsme na utkání III. třídy Švermov –  Buštěhrad poslali tři rozhodčí včetně hlavního, jenž řídí krajské soutěže. Mám informace, že si vedli výborně a doufám, že
v tomto trendu to bude pokračovat. Tři krajští rozhodčí pojedou i na utkání IV. třídy Lidice B – Stehelčeves. Předpokládám, že Top zápasy budou řídit i nejzkušenější okresní rozhodčí. Také pro ně to je svátek.

Jsou ale soudci, kteří mají důvěru vaši, ale ne klubů. Tady by mohly vzniknout třecí plochy.
Nelze se zalíbit všem. Špatnou pověst mám třeba u některých týmů i já. Tak to prostě je. Přesto se snažíme v rámci delegace toto zohlednit. Nechceme přilévat olej do ohně tím, že utkání bude řídit rozhodčí, s nímž měl klub problémy. Máme zkušený obsazovací úsek a samozřejmě i já působím v okresu nějaký pátek, takže povědomí mám. Dáme vždy hlavy dohromady, konečné slovo ale mám já. To byla moje hlavní podmínka, se kterou jsme seznámil komisi. Když se něco stane bude to i moje vina.

Dám příklad. Za dva týdny se bude hrát zápas Jedomělice – Zlonice, v němž může jít o postup do přeboru. Co když se kluby dohodnou na konkrétním rozhodčím?
Nevylučuji, že jim vyhovíme. Konečné slovo však budu mít já. V minulosti už k takovým dohodám došlo.

Stává se i, že na utkání odvěkých rivalů je necitlivě delegován mladičký rozhodčí. Na druhou stranu uznávám, že drtivá většina je kluby chválena.
Kolikrát je potřeba mladého kluka  vyzkoušet, co umí. Proto jim nelze do nekonečna dávat jen zápasy, kde o nic nejde. Já když jsem v osmnácti letech jezdil do Bělče, tak to pro mne byly krušné chvíle. Ne vždy jsem to tam zvládl dobře. Tam to byla velká škola a dnes na to rád vzpomínám, protože takové zápasy dají hodně.

Mladých soudců máte hodně, čím si to vysvětlujete?
Začalo to fenoménem Novo Kladna, kde se v dobrém slova smyslu zbláznilo pár dorostenců a začali pískat. Na ně se začali nabalovat další. Je pravda, že za poslední roky se to strašně omladilo. Proto jsme přibrali do komise jednoho člena, který má na starosti vyloženě mladé, s nimiž pracuje. Úmrtnost je samozřejmě velká, protože ne každý na to má nervy a žaludek. Každý z nás by si měl představit, jak by mu bylo, kdyby byl v patnácti letech rozhodčím a nadávalo mu patnáct diváků včetně dvaceti hráčů. Jak by ten tlak zvládal.  Na druhou stranu, kdo 
z mladých to ustojí, bude v životě silnější.