Šikovný žáček z SK Kladno si zatrénoval, vyfotil se i promluvil s jedním z nejlepších světových brankářů a ochráncem svatyně slavné londýnské Chelsea.

„Parádní zážitek, určitě nejen pro mě, ale i pro ostatní kluky, co tam byli. Petr Čech si s námi nejen zatrénoval, ale spoustu nám toho ukázal a mohli jsme se zeptat, na co jsme chtěli," vypráví třináctiletý kladenský talent Jirka Hrubeš.

Nač se ptal on? Bylo toho víc.

Kdo vyhraje mistrovství světa, s kým se nejvíc kamarádí v Chelsea, co říká kousanci Luize Suáreze?

„Odpověděl, že měl Suárez zřejmě hlad, že šampionát vyhraje asi Brazílie, ale s kým se nejvíc kamarádí, to už si nějak nepamatuji. Terry ani Lampard to nebyli," usmívá se chlapík, který s Kladnem letos vyhrál žákovskou ligu a za úspěch týmu považuje i triumfy na velkých turnajích v Třeboni a Hervis Cupu.

S fotbalem začal už ve čtyřech letech a nemá nižší cíl, než to dotáhnout právě na úroveň slavného českého gólmana. „Je mi jasné, jak složité to bude, ale sny mít mohu, ne," uculí se.

Dobře si teď bude ochraňovat podpis Petra Čecha i společnou fotku s ním. Má plné právo se s nimi pochlubit i před spoluhráči z týmu a spolužáky ve škole.

Jeho táta, Jaroslav Hrubeš, někdejší výborný fotbalista Kladna, se o něj stará jako trenér od zmíněných čtyř let a den s Petrem Čechem se mu také hodně zamlouval.

„Já mám ještě staršího kluka, který hrával hokej a s ním jsme zkoušeli také školu s nějakou známou osobností. Jenže tam dáte dost peněz a efekt to moc velký nemá. Tady jsem viděl, jak se Petr Čech klukům věnuje, jak s nimi komunikuje. Jede takový den vydá za hodně tréninků, byl to obrovský zážitek nejen pro kluka, ale i pro mě," dodal Jaroslav Hrubeš.

Čech musel odpovídat i na to, jak smrdí kabina Chelsea

Praha – Inspiruje, učí a někdy se Petr Čech ve své letní fotbalové škole směje. „Děti se mě zeptaly, jak smrdí kabina Chelsea po tréninku." Brankářova odpověď? „Jako jakákoliv jiná šatna."

Ve čtvrtek odpoledne udělal pár kroků z rozpáleného hřiště do stínu restaurace, objednal si colu, podepsal repliku vlastního dresu pro malého fanouška a po očku sledoval wimbledonské semifinále Kvitová vs. Šafářová.

Už jste ve své škole potkal nového Petra Čecha?
To ani není její smysl. Nevychováváme profíky, jen chceme dětem co nejvíc přiblížit svět fotbalu. Dozví se, jak se stravovat nebo jak se starat o svoje tělo, a najdeme si čas i na angličtinu. Jak se řekne obránce, útočník, nahrávka… Žádné tupé biflování.

Mohl jste přijet, přestože se pořád dáváte dohromady po operaci ramene?

Žádný problém. Mimofotbalové aktivity mám kvůli rekonvalescenci omezené, ale na škole být můžu. Uzdravuju se rychleji, než se původně čekalo.

Takže příští týden začnete přípravu s Chelsea bez úlev?

To zase ne, přijdu o jeden dva týdny s týmem, což by nemělo být tak zlé. Každý den ještě makám na tom, aby rameno zesílilo a abych zvládl co největší část přípravy. Nechci to zakřiknout, ale zatím to jde dobře.

Musí to jít dobře, když jste vyměnil kus dovolené za intenzivní rehabilitaci v tréninkovém centru.

Kdybych se nezranil, měl bych nejdelší dovolenou 
v životě… Když už se mi něco stane, není to nic na pár dnů: něco mi praskne nebo jdu rovnou na operaci. Teď mám trochu výhodu, že je léto 
a měl jsem díky tomu i čas na rodinu. Vypadl jsem z Londýna a odpočíval před novou sezonou.

I u televize při sledování mistrovství světa?

Taky. Ale nedívám se na všechny zápasy, vybírám si. Ten pohled bolí, protože jsme nepostoupili, ale kdybychom se tam dostali, bylo by to pro mě kvůli ramenu ještě horší. Nezachytal bych si.

Petře, nechtěl jste jít po deseti letech jinam? Mluvilo se o zájmu PSG, Monaka, Arsenalu…

Nabídky byly a jsou, ale momentálně se soustředím na to, abych byl zdravý a zapojil se do přípravy s Chelsea. Zájem odjinud mě těší, ale nezajímám se o to, protože v Chelsea mám smlouvu ještě na dva roky.

Smlouvu tam však má i belgický mladík Courtois, jenž se nejspíš vrátí z hostování, a spolu si to rozdáte o místo.

Pro mě se tím nic nemění. Každý rok musím přesvědčit trenéra, že mám být v bráně právě já. Cudicini, Hilário, Schwarzer… Všichni chtěli chytat, nikdo nešel do Chelsea bez ambicí. Takže mě letos nečeká žádná novinka.

Umíte si představit, že byste byl dvojka?

Takhle o tom nepřemýšlím, každý chce hrát. Navíc záleží na trenérovi. Jestli je rozhodnutý dopředu, jak by to mělo s brankáři vypadat, nic s tím nezmůžu. Udělám všechno pro to, abych byl jedničkou já, a pak se uvidí.

Martin Mls

Levačka Petra Čecha - touhle bombou překonal rychlost 100 km/hod.

V soutěži o rychlost střelby Petr Čech  a poslal míč na branku rychlostí 106 km/hod. Úplně posledním pokusem překonal všechny předešlé. Foto: Deník/ Rudolf Muzika