V roce 1903 byl založen fotbalový oddíl SK Kladno, jako jeden z prvních u nás. Jeho historie je tedy nejen mimořádně dlouhá, ale zejména v období takzvané První republiky i mimořádně slavná. SK Kladno již ve druhé polovině 20. let minulého století startoval v nejvyšší soutěži jako vůbec první mimopražský klub.

Během celé dlouhé historie v něm nastupovala celá řada vynikajících fotbalistů. Mnozí dosahovali vynikajících výsledků i na mezinárodním poli v barvách československé fotbalové reprezentace. Josef Čtyřoký a František Junek, byť v té době jako hráči jiných klubů, si v roce 1934 zahráli ve finále světového šampionátu na Mistrovství světa v Itálii. Totéž se podařilo v roce 1962 dalšímu hráči Kladna Josefu Kadrabovi na světovém šampionátu v jihoamerickém Chile. Kladenský odchovanec Jan Suchopárek si zase v roce 1996 zahrál finále Mistrovství Evropy.

Ale výborných výsledků dosahovali i někteří další. Josef Majer se v roce 1953 stal králem ligových střelců. Jan Seidl, který hrál za Kladno v období kolem nacistické okupace, je členem takzvaného Klubu ligových kanonýrů, což znamená, že v nejvyšší fotbalové soutěži nastřílel během své kariéry více než stovku gólů.

Přesto neoficiální primát nejlepšího kladenského fotbalisty všech dob drží někdo jiný – legendární a nezapomenutelný František Kloz, který nastupoval v kladenském dresu v letech 1928-1942.

O jeho mimořádných fotbalových kvalitách svědčí mimo jiné i fakt, že stadion SK Kladno byl na přelomu 60. a 70. let minulého století přejmenován na stadion Františka Kloze a stejný název nese i ulice, ve které se stadion nachází.

František Kloz měl nejen mimořádné fotbalové kvality, ale také jak dokázal v samotném závěru svého nedlouhého života i kvality lidské. Za Kladno nastřílel ve 478 odehraných zápasech 592 branek. Neuvěřitelná bilance. Takovou se nikdo, ze současných fotbalistů nejen českých, ale dá se klidně napsat i světových nemůže pochlubit.

Co se týče jeho branek v nejvyšší soutěži, tam jich vsítil též dnes těžko uvěřitelných 175. Dvakrát se stal nejlepším ligovým střelcem. Bylo to v sezonách 1929-1930,ve které vsítil 15 branek a 1936-1937, kdy jich dal dokonce 28. V tomto ohledu je v celé mimořádně dlouhé historii fotbalového SK Kladno naprosto nedostižný.

Přitom nebral za své výkony žádné peněžní sumy, jak je v dnešním fotbale zvykem. Dokonce nebyl ani profesionálem v pravém slova smyslu. Ač za fotbal nějaké peníze dostával, musel si přivydělávat normální prací. Pracoval jako ošetřovatel v ordinaci tehdy známého kladenského lékaře doktora Neumanna a pro svůj lidský přístup byl mezi pacienty velmi oblíben.

Pokračování příště (27.6.)

Luboš Hora