Kladnu dosud začátky ligy výsledkově moc nevycházely.

Výjimkou byla remíza 0:0 na Spartě v roce 2006, pak ale přišla domácí porážka 0:2 s Teplicemi a loni těsná porážka v Ostravě 0:1, po níž následovaly další špatné výsledky a po čtyřech kolech mělo Kladno jen jediný bod. „Za sebe mohu mluvit jenom za minulý ročník. To jsme měli po čtyřech kolech jediný bod a po pěti pouze dva. Pevně věřím tomu, že teď jich budeme mít daleko víc,“ hlásí kormidelník SK Martin Hřídel.

Ten se opět postaví proti svému trenérskému učiteli Ladislavu Škorpilovi, spolu to táhli před časem v Liberci.

Škorpil na otázku čím ho Hřídel překvapil, odpověděl po jarním utkání v Kladně, že novou přítelkyní. Na to, čím překvapí svého bývalého parťáka dnes, prohlásil jeho protějšek, že složením sestavy!

Čekáte, že sestavu týmu v premiéře Gambrinus ligy prozradíme? Tak na to zapomeňte! Vše je totiž pečlivě ututláno a můžeme pouze odhadovat.

Asistent Stanislav Hejkal jen naznačil, že jedním z důvodů zásahu do složení jedenáctky byl přístup k poslední přípravě v Pirně s Drážďany, ještě významnějším pak různé absence defenzivní řady. „Vlastně celou přípravu jsme měli problémy se složením obranné řady. Jsme rádi, že se dal dohromady Jan Procházka. Čekáme, jak dopadne Víťa Beneš. Prostě budeme skládat obranu podle toho, kdo bude zdravý,“ doplnilHřídel.

Jestli měli Kladenští problémy s obranou, pak Liberec trápí zejména útočná fáze. Kvůli kartám nemohou hrát Blažek ani výtečný Kerič, k dispozici není ani Liška či zraněný Papoušek. Navíc Severočeši museli pustit nejlepšího střelce druhé ligy Jirouše do Sparty, Dort odešel do Příbrami a Smetanu pošlou hostovat do Slovácka. Nicméně právě vysoký Smetana možná ještě jedno kolo zůstane.

Nebezpečí bude určitě hrozit od bývalého kladenského hráče Bočka Dočkala, vedle něhož nastoupí uprostřed zálohy další exkladenský borec Gecov.

„V jarním utkání měl Liberec celkem překvapivou sestavu, hlavně v záložní řadě,“ vzpomněl trenér Martin Hřídel na to, jak Škorpil poslal Keriče až na poslední fázi utkání. „Teď má úplně překopanou sestavu, protože mu chybí několik hráčů, ať už kvůli kartám nebo zraněním. Věřím, že by to mohlo být na hřišti podobné jako naposledy. Nechci říci, že jsme byli lepší, ale mohli jsme v jarním utkání uspět daleko víc, než byla remíza. Věříme, že bychom tam mohli něco udělat,“ tvrdí Hřídel, jehož tým by rád venku hrál útočněji už proto, že přišel kvůli absenci vyhřívaného trávníku o tři domácí utkání.

Nicméně domácí asistent Josef Petřík se domnívá, že Kladno bude betonovat. „Kladno předvádí úporný a bojovný fotbal, nehraje si na nějaký technický tým a zvlášť venku se zaměřuje především na obranu. Těžko u nás otevře hru,“ domnívá se Petřík.

Bilance vzájemných zápasů favorizuje Slovan. Ze tří libereckých dvakrát domácí vyhráli (4:1 a loni 2:0), jen předloni vydřelo Kladno remízu 1:1. V Kladně také dvakrát Liberec vyhrál (1:0 a 3:1), až letos na jaře ztratilSK plichtu 0:0.

Jak mohou nastoupit
Liberec: Zlámal – Gebreselassie, Holeňák, Dejmek, Janů – Vácha, Gecov, Dočkal, Čorič – Nezmar, Smetana (Diviš).
Kladno: Pavlík – Procházka, Mráz, Beneš, Hajník – Moravec (Holub), Strnad, Szabo, Zoubele – Tatanašvili, Klinka.

Rudolf MUZIKA, Jiří NAGY