Potvrdil to primátor Kladna Dan Jiránek na úterní tiskové konferenci. „Potvrzení, o němž na minulém zastupitelstvu tvrdili, že už je na cestě, pořád ještě není,“ suše sdělil.

SK má přitom od města už dva roky přislíbeno, že při provedení bezplatného převodu uvolní město dotace klubu ve výši 45 milionů korun rozdělených do pěti let (11, 10, 10, 10, 4). Zastupitelstvo zatím při zdržení pomohlo klubu půjčkou ve výši jedenácti milionů korun (2009), kterou musí splatit do konce tohoto roku.

Sportovní ředitel SK Kladno Eduard Novák se brání, nechce svůj klub a hlavně jeho šéfy stavět do pozice neschopných sehnat jeden, byť důležitý papír.
„Byli jsme u toho, když ministr financí Janota v červnu přikázal úředníkovi ministerstva Ziklovi, aby papír odeslal. Proto jsme pak na zastupitelstvu tvrdili, že je na cestě. Pan Zikl však neposlal nic, potřebuje k tomu ještě nějaké papíry z města. Jedná se hlavně o to, že převezmou blokace na majetku nebo že nemohou majetek převést či prodat. Míč je tedy na straně města, které musí vše vykorespondovat s ministerstvem financí. Pokud zmíněné potvrzení na ministerstvo jeho úředníci nedodají, pan Zikl žádný papír nepošle. Náš klub už nemůže udělat nic,“ vysvětluje svou verzi Novák.

Podle něj je problém někde jinde. „Byli jsme s šéfem klubu Josefem Drahotou osobně přítomni červnovému jednání poslaneckého klubu kladenské ódéesky a tam nám bylo jasně sděleno, že město stejně nemá peníze, takže i kdybychom papír sehnali, stejně máme smůlu,“ doplnil Novák, podle něhož vedení na přílivu 45 milionů korun postavilo před dvěma lety svou strategii. „Na tomhle základu jsme šli do toho, že se ve městě bude hrát první liga. Že se postupně povede sehnat silného partnera, že se dobře zobchodují hráči. Bez příslibu města bychom do toho projektu nešli,“ tvrdí.

Zároveň uklidňuje fanoušky čekající, zda vůbec Kladno vstoupí do druhé ligy. „Licenci jsme udrželi, potřebovali jsme ji. Jinak bychom neprodali hráče za tržní hodnotu, ale jen tabulkovou. Soutěž tedy hrát budeme.“

Povedlo se nám sehnat i vyjádření jednoho městského úředníka, který si ale nepřál být jmenován. Podle něj se radní převodu majetku brání z jiných důvodů než že nejsou peníze. „Ty třeba nejsou, ale určitě by se sehnat daly. Ale fotbal na téhle úrovni je finanční žumpa a v SK jsou nejasnosti i v účetnictví týkající se milionů korun. Nikdo z radních ani zastupitelů nechce riskovat, aby je někdo ještě zavřel, pokud nebude převod stadionu zcela legální a ošetřený,“ tvrdí dobře postavený zdroj Deníku.

Novák i na tohle reaguje, žádných finančních nejasností si není vědom. „Za naše účetnictví zodpovídáme my. A splnili jsme tvrdé licenční podmínky u licenčního manažera Stanislava Rýznara. To znamená bezdlužnost na finančním úřadu, na sociálce i u pojišťoven. Že máme účetnictví čitelné, o tom se mohli přesvědčit i zástupci ódéesky Kubica, Černý. V dozorčí radě klubu má zase město pana Anděla, i on se může do papírů kouknout. My problémy máme, ale nemáme co skrývat,“ dodal Eduard Novák.

Novák: Prodáme stadion třeba marťanům

Kladno – Sportovní ředitel SK Kladno Eduard Novák nezastírá, že pokud město od klubu stadion Františka Kloze nepřevezme, poohlédne se vedení po jiném zájemci. Udělat to sice může až v roce 2017 (dvacet roků od poslední kolaudace), ale může. Kladeňákům by pak mohlo vyrůst třeba nové nákupní centrum plné asijských krámů. „To nám už bude jedno, prodáme to třeba marťanům. Jsme městem tlačeni do kouta, museli bychom se nějak bránit,“ říká Novák.