Ten se zmínil o současném stavu, ve kterém se kádr nachází. „Je předčasné mluvit o tom, jaká je forma. Ještě nás čekají dvě přípravná utkání se Slavií a Hradcem Králové. Základní kádr je připravený a záleží už jen na možných příchodech hráčů na hostování.“

Po zdravotní stránce je prý tým v pořádku. Výjimkou je stoper Farbák, jenž má trošku problémy, ostatní marodi se zapojili do přípravy a je otázkou času, aby se dostali na zápasovou úroveň. Kladno mělo na podzim v kádru devět hráčů na hostování, z toho jich čtyři pět nastupovalo v základní sestavě. Dokázalo bodovat se všemi týmy, které jsou v tabulce pod ním. Rozdílná byla produktivita týmu v domácím prostředí a venku. „Není to jen tím, že máme hráče na hostování. Je to daň nezkušenosti. Nastupovali hráči s minimálním počtem startů v lize. V každém utkání se dá říct šlo o život, a to ne každý zvládá. Nezkušenost přináší výkyvy. Není to ale pokaždé otázka naší hry, musíme koukat také na hru soupeře,“ řekl Kotal.

Dále přiznal, že největší problémy mělo Kladno na podzim v defenzivě. Dostalo třetí nejvyšší počet gólů (28). Hůř na tom byly jen Žižkov (29) a Most (32). „Je to hrozný počet. Nebyl to ale problém systémový, soupeř nás nikdy nepřečíslil, přesto jsme dostávali góly. Byla to otázka nezkušenosti a individuálních chyb většinou při standardních situacích,“ prohlásil Kotal. K porovnání kvality kádr podzim-jaro řekl: „Nám se tým strašně změnil. Odešlo několik hráčů, za které přišli ti, u kterých věříme, že díry zacelí.“

Na místo stopera nebo záložníka klub přivedl zkušeného Hochmeistera, do zálohy Brunclíka a do útoku Kroupu, jehož ale přibrzdilo zranění a operace. „Pokud ještě přivedeme kvalitního útočníka rychlostního typu, budu spokojený,“ uvedl Kotal. Pro Kladno by bylo výborným řešením prodloužení hostování Jeslínka, jenž v Kladně na podzim nastřílel pět branek. Dalšími posilami jsou krajní obránce Krob a středopolař Jablonský. „Ve čtvrtek budu na Spartě dolaďovat příchod Kroba,“ uvedl Novák s tím, že jednat se bude i o Jeslínkovi. „Sám projevil zájem, záleží jen na Spartě,“ dodal.
Podle Kotala by diváci měli chodit hlavně na ofenzivního záložníka Szaba, kolem něhož by se měla vytvořit dobrá parta. Co se týče jarního losu, budou podle asistenta moc důležitá první čtyři kola, která mohou hodně naznačit (venku Žižkov, Jablonec a České Budějovice, doma Mladá Boleslav). „Půjdeme ale od utkání k utkání. Na podzim jsme porazili i týmy z vyšších pater, to ale dokázala i mužstva pod námi. Byli bychom rádi, kdyby se nám povedly zápasy jako s Ostravou,“ připomněl Kotal domácí výhru 3:0.

Na dění v zákulisí klubu odpovídal Eduard Novák. Připomněl říjnové personální změny v představenstvu SK Kladno, a.s., do něhož byli dosazeni inženýr Drahota a doktor Lemon. Klub je podle Novákových slov stabilizovaný a připravený na jarní část sezony. Otázka majitele se bude řešit v nejbližší době, před podpisem je prý smlouva, podle níž by SK Kladno, a.s. měl být vlastníkem 100 procent akcií, většina je v držení švýcarské společnosti Divinus. Novák televizní diváky ubezpečil, že období do konce sezony má Kladno finančně pokryto. Strategického partnera však složitě hledá, stejně jako polovina ligy. Vyzdvihl pomoc magistrátu města Kladna, která sport výrazně podporuje. Konkurenci v hokeji tudíž necítí. Naopak. „Nejsme rivalové, hokejisté fandí fotbalistům, a to platí i opačně.“ Zářným příkladem je výborný fotbalista Pavel Patera. Že by se ale z něj stal fotbalový bafuňář se smíchem vyloučil.

Na otázku, zda bude strategie klubu nadále zaměřena na mladé talentované hráče získané na hostování Novák odpověděl: „V zimě jsme pustili šest svých hráčů. Byl to i generační problém, mají své roky. Nejbližší půlrok budeme opět řešit hostováními, do budoucna však chceme sázet na vlastní odchovance.“ V situaci Kladna je to ale složité, protože nemá dorostenecký tým v nejvyšší soutěži. „Bylo by optimální, kdybychom si vychovali hráče sami. Před dvěma lety jsme mládež posílili o další trenéry. Jsou ročníky, kde je kvalita hráčů mnohem vyšší, než dřív. Hlavní předpoklad ale je, zůstat v první lize,“ řekl Novák a připustil, že další cestou je včas objevit talenty v jiných klubech, dokud nejsou tak drazí.
Novák zažertoval i na otázku, jaké má Kladno přání do jara. „Pochopitelně bychom chtěli být první, ale buďme realisté. Pokud se nám bude dařit jako na podzim, budeme spokojení.“