K založení Slavoje došlo ve známém kladenském hostinci Na Kovárně, a to 6. června 1919. Původní název byl pravda trochu zvláštní - SK Železničních zřízenců Kladno. O pouhý rok později však již měl dnešní jméno SK Slavoj Kladno. Klubovými barvami jsou modrá a bílá.

K prvnímu utkání nového oddílu došlo pouhé dva týdny po založení 20. června ve Velké Dobré a mužstvo budoucího Slavoje z něj odešlo poraženo 1:3. V roce 1920 se Slavoj zapojil do oficiálních fotbalových soutěží, ale ty ještě několik let neměly pevný a jasný řád. Ten se ustálil až roku 1925 a v jeho prvních ročnících startoval Slavoj v nejnižších soutěžích, kdy se utkával s týmy z Kladenska.

Prvním výraznějším úspěchem byl v sezoně 1931-32 start v I. B třídě Středočeské župy fotbalové, což byla tehdy čtvrtá nejvyšší soutěž v republice. V období až do roku 1948 oddíl vystupoval nejčastěji pod názvem Slavoj Kročehlavy a střetával se převážně se soupeři z Kladna a okolí. Krátce po únoru 1948 byla veškerá naše tělovýchova sloučena do Sokola, docházelo k četným reorganizacím soutěží, i pro 50. léta tolik typickým změnám názvů a také Slavoj jich vystřídal hned několik. Oddíl se postupně jmenoval Sokol Kročehlavy, Masna Kročehlavy, Železničáři Kročehlavy a roku 1953 se na více než 40 let ustálil nejznámější název současného Slavoje Lokomotiva Kladno.

Později v Kladně populární „Lokáda“ startovala dlouho jen v okresních soutěžích. V 60. letech se spíše díky reorganizaci objevila v soutěžích krajských. První výrazný vzestup výkonnosti oddílu přišel na počátku 70. let. V sezoně 1972 - 73 Lokáda s týmem, jehož oporami byli brankář Doležal a hráči v poli Bayer, Straka, Jaroš, Hončík, Franc, Dragoun, Drsek, Přibyl i někteří další, vyhrála krajský přebor s pětibodovým náskokem před Spolanou Neratovice a poprvé postoupila do divize, kterou pak udržela několik let až do roku 1978, kdy se jako předposlední tým své divizní skupiny vrátila do kraje.

V dalších několika letech převážně vždy usilovala o návrat do divize. Pamětníci si možná vzpomenou na mimořádně vypjaté dvojutkání s Mělníkem v roce 1983, kdy o postupu štastnějšího soupeře rozhodla až penalta v prodloužení. O rok později se už ale návrat do divize podařil a více než desetiletí se pak na hřiště u nádraží, které časem dostalo vedle škváry i pěkný trávník, chodilo na druhý nejlepší kladenský fotbal.

Týmem v tomto období prošla celá řada hodně kvalitních hráčů. Oporami byli brankář Beránek, hráči Kieryk, Hympl, Hloušek, Křivánek, Blažkovec, Šimůnek, nebo řada posil z Poldi SONP jako Fíman, Škrdlant, Dědič, Hodek, Vojík, Vojč, Kolbaba, Bureš či Novák.

Skutečný vrchol oddílu v celé devadesátileté historii přišel, jak již bylo uvedeno, relativně nedávno - v první polovině 90. let 20. století. V sezoně 1991 - 92 Lokáda s přehledem vyhrála svou divizní skupinu a postoupila do třetí nejvyšší soutěže - ČNFL.

Na tomto svém vrcholu byl klub čtyři sezony do roku 1996, kdy se vrátil do divizní soutěže. K oporám týmu patřili brankář Hrádek, v poli pak Mačura, Drsek (letos na jaře velká opora SK Kladno), Šimek, Egrmajer, Eisenstein, Halwiger, Dryják, Gregor, Chaloupka a řada dalších.

Od podzimu roku 1996 se na hřišti u nádraží hrála opět divize a oddíl se po několika desetiletích vrátil k původnímu názvu Slavoj.

Brzy ale nastal prudký ústup z nedávného vrcholu. Do nového tisíciletí už Slavoj vstoupil pouze v krajském přeboru, ale pád soutěžemi dolů byl teprve na svém počátku. Zastavil se až ve druhé nejnižší soutěži - III. třídě, která se zde hraje v současné době.

Luboš HORA