Důkazem je i článek, který nedávno připravil pro velmi seriózní noviny Wall Street Journal David Marino-Nachison ve spolupráci s českým spolupracovníkem Leošem Rouskem. Informace do něj získávali mimo jiné i v redakci Deníku, rodiče Mira Ryse se totiž v roce 1994 vrátili domů z Chicaga a žijí dodnes v Kladně.

Miro Rys vyrůstal v Kladně, hrál za místní SK. To byl ale ještě hodně malý kluk. Maminka Dana byla výtečnou stolní tenistkou, táta Miroslav řečený Čužák už byl slavným obojživelníkem, který vynikal ve fotbalu i hokeji. Na MS v Praze 1959 přispěl k bronzovým medailím Čechoslováků, na Kladně to byla a je dodnes obrovská osobnost.

Po sovětské invazi v srpnu 1968 emigrovali Rysovi s jedenáctiletým Mirem a jeho mladším bratrem Romanem přes Chorvatsko a Vídeň do Chicaga. Táta dostal práci v General Elektrics a angažmá ve Spartě, později se stal i jejím prezidentem. Žili v Ciceru, kde přebývala velká česká komunita.

Marino-Nachison barvitě popisuje Mirův talent i píli. Trénoval nejen s mládežnickým týmem, ale i sám, doma. Jedna z jeho tréninkových metod byla prý driblování s krabičkou od sirek.

Wayne Justmann, učitel tělesné výchovy a trenér střední školy v Morton East, zahlédl první školní den štíhlého čtrnáctiletého hocha, jak si nese fotbalový míč a brzy ho umístil do školního týmu.

Jednoho dne po tréninku si ho vzal Justmann stranou. „Povídám mu. Kam to chceš dotáhnout? A on povídá: Vím, že je vysokoškolské vzdělání důležité, ale já si myslím, že bych se mohl stát profíkem," vyprávěl redaktorovi Wall Street Journal Wayne Justmann.

A měl pravdu. V kariéře se Miro posouval dál a dál, zahrál si dokonce s tátou Čužákem za Spartu. V lednu 1976 podepsal první profismlouvu s Chicago Stings v nejvyšší lize USA (NASL) údajně v hodnotě 170 dolarů týdně. Jako náhradník skóroval ve svém prvním zápase! O dva dny později už zase seděl ve školní třídě.

Miro zakončil sezonu jako nejlepší náhradník. Vstřelil dva góly a pomáhal při výhře nad Philadelphií pár dnů poté, co zakončil střední školu a byl zvolen třetím nejlepším nováčkem NASL. „Miro má nejlepší vyhlídky z mladých fotbalistů v Americe," vyhledal si Marino-Nachison tehdejší hodnocení kouče Billa Foulkese.

Ale úplně jednoduché to vytáhlý levonohý hráč neměl. Brzy sice reprezentoval, když jako náhradník opět při své premiéře v národním týmu skóroval v kvalifikaci na MS 1978 do sítě Kanady (2:0). Dodnes je nejmladším Američanem, který dal v národním týmu gól.

Ale v Chicagu vyjádřil po čtyřech prohrách na začátku sezony, kdy hrál jen dvakrát, i nespokojenost. A byl vyměněn do Los Angeles Aztecs. Znovu skóroval ve svém prvním zápase v novém týmu, ale Aztékové měli severního Ira George Besta (nejlepší hráč Evropy 1968) a trinidadskou hvězdu Steva Davise. Miro, přestože mu vedení Aztéků nabídlo další smlouvu, byl opět frustrovaný a poohlížel se po angažmá v Evropě.

Prostě nechápal, proč by neměl právě on nahradit nějakého Besta.

Zimní zkouška ve slavném Manchesteru United mu nesedla, nadějněji vypadalo Německo. V té době úřadující mistr světa z roku 1974.

Otec i syn Rysovi věděli, že tento krok je v jeho kariéře nevyhnutelný. Ale když sledoval otec svého syna v sobotu nastupovat do letadla, objevily se v něm pochybnosti. „Když jsem se na něj podíval, pomyslel jsem si, že je to naposledy, co vidím svého syna," řekl Rys starší později Chicago Sun Times.

V neděli 11. září volal Miro domů ze západního Německa, aby rodičům řekl, že chce letět do západního Berlína na schůzku s lídrem první ligy Herthou Berlín. Do té doby chtěl trénovat s týmem nedaleko Dortmundu.

close Miro Rys zoom_in O den později v 18:20 jel podle německých tiskových zpráv s dalšími třemi mladými hráči Volkswagenem řízeným místním trenérem, když do jejich auta narazila Alfa Romeo. Při nehodě zemřel Miro a oba řidiči. Bylo mu teprve 20 let.

Jeho rodiče jej pohřbili společně s fotbalovým míčem a kopačkami. V roce 1994 se vrátili do svého Kladna, deset let poté, co přišli i o druhého syna – Romana dva muži zastřelili nedaleko jejich domova.

Rodina Rysových si podle Wall Street Journal uchovává vzpomínky na Mira v Chyzowychem věnované knize „Miro Rys – lesk mladého hráče pominul tragicky v nejlepších letech."

Dochoval se také pomačkaný snímek Mira v týmovém saku Chicaga Stings při podávání ruky s Pelém, po prohraném zápase na Yankee Stadium v New Yorku.

Stojící vedle zosobněné fotbalové slávy, se dívá Miro přímo do foťáku, a jeho pohled je klidný a vážný.

„Byl to syrový, naivní, a slepě odhodlaný typ dítěte," popsal bývalý obránce NY Cosmos a USA Bobby Smith. „Ale byl tak mladý a pozitivní, a to rozdával všude kolem sebe."

Na Mira Ryse, který první fotbalové krůčky dělal v černém Kladně, ale zlý osud mu život přeťal příliš brzy, tak ani Kladeňáci nikdy nezapomenou.

V předvečer zápasu proti PelémuV předvečer druhého zápasu Mira Ryse v profesionální severoamerické lize v květnu 1976 si vymysleli starší hráči týmu Chicago Stings na svého osmnáctiletého spoluhráče vtípek, že jim jako nováček musí popřát před večeří dobrou chuť.

Přestože šlo o vtip, tak vytáhlý hráč z Chicaga promluvil vážně, a ve své řeči vyjádřil vděčnost nad tím, že může být s týmem, který bude čelit Pelého New Yorku na Yankee stadium následujícího dne. Místo toho, aby se mu spoluhráči vysmáli, sklidil obrovský potlesk. „Chtěli si z něj udělat legraci," připomněl bývalý brankář Stings Mervyn Cawston v e-mailu pro Wall Street Journal. „Ale on se zvedl a udělal na všechny dojem."