Možné to bylo díky nadšenému vedení týmu v čele s trenérem Františkem Pařízkem a vedoucím mužstva Jiřím Šmídem. To je ale jen základ. K nim patří sponzoři a rodiče, kteří jsou ochotni sáhnout do kapsy. Cílem snažení skvělé party ale není jen fotbalová konfrontace s týmy jiných zemí, důležité je také, aby si mladí borci odvezli jiné zážitky, třeba z kulturní sféry, které jim rozšíří obzory.

Po Itálii a Nizozemsku byla jejich cílem Anglie, konkrétně obrovský mládežnický turnaj South Coast Championships v Selsey poblíž Portsmouthu. V kategorii 14letých bylo v turnaji sedm týmů – pět anglických, jeden z Walesu a kladenská Sparta, která brzy pocítila rozdíl v pojetí mládežnického fotbalu v Česku a kolébce kopané.

„Netušili jsme, do čeho jedeme,“ přiznal bývalý fotbalista třetiligové Lokomotivy Kladno a dnes trenér Sparty František Pařízek. „Už mezi dětmi se tam hraje hodně důrazně do těla. Hráči jsou od malička vedeni k tvrdosti a odolnosti. Tomu odpovídá i styl řízení rozhodčích,“ přiblížil s tím, že jeho týmu nějaký čas trvalo než si na odlišný způsob hry zvykl. Svoji první výhru v turnaji tudíž vybojoval až na závěr. A skončil šestý.

Možná měl smůlu, že turnaj začal s pozdějším vítězem Croydonem (0:4), mužstvem ze 700tisícové části Londýna, jehož kádr tvořili o hlavu větší černoši. „Na začátku zápasu jsme ale měli dvě velké šance my,“ upozornil Pařízek, jenž měl k dispozici o dost mladší tým, než rivalové. Většina hráčů byla až o dva roky mladší, a to je v tomto věku hodně znát.

Celá výprava, v níž byl i Roman Halwiger, fotbalista Lidic, jenž měl před necelými třemi lety těžkou autonehodu, bydlela v kempu v luxusních karavanech, kde se o ní parádně staral vlastní kuchař Ladislav Madaj. Všichni do jednoho byli unešeni závěrečným ceremoniálem, jehož se pravidelně účastní některá z legend anglického fotbalu. „Letos to byl bývalý reprezentant Paul Merson, jenž se nechal zvěčnit s každým týmem i hráčem,“ uvedl vedoucí týmu Jiří Šmíd.

Z ohromné show odehrávající se v hale měli mladí sparťané otevřené pusy. „Nebudu přehánět, když řeknu, že to bylo jako při Lize mistrů,“ prohlásil Šmíd. Pověstnou třešničkou na dortu byla exkurze na stadionu londýnské Chelsea.