I s přibývajícími roky je třeba zůstat dostatečně pohyblivý a silný, aby se předcházelo rizikům zranění. „Proto bych zařadil jednou či dvakrát týdně posilování celého těla ve fitness nebo například formou kruhového tréninku, aby šlachy a svaly zůstaly zpevněné. Tyto tréninky bych doplnil lehkou aktivitou (běh, kolo, plavání) a určitě bych také doporučil jógu. Ta sice u mnohých sportovců není moc oblíbená, ale je výborná pro udržení dostatečné flexibility,“ říká Jirgle.

Z hlediska stravy je zase vhodné se zaměřit na dostatečný přísun kvalitních bílkovin a zdravých tuků. „Bílkoviny pomohou udržet funkční svalovou hmotu a sníží riziko řídnutí kostí. Po třicítce mužům klesá hladina testosteronu, proto je vhodné doplňovat i zinek. Na podzim a v zimě je důležité suplementovat vitamin D3. Nemáme totiž dostatek slunečního svitu, ovlivňuje to jak náladu, tak sílu," pokračuje Jirgle. A dodává: „Nakonec bych se vyhnul nadměrné konzumaci sacharidů, zejména pak průmyslově zpracovaným výrobkům ve formě sušenek, koláčků a fast foodů. Je všeobecně známo, že tyto věci zhoršují kvalitu našeho života a následnou regeneraci po sportovním výkonu.“

Podstatou úspěchu je i kvalitní regenerace. Tady poslouží sauna a každodenní otužování - nejjednodušší formou je ranní studená sprcha. „Na začátek je dobré postupně přecházet z teplé na ledovou, kde je třeba vydržet pocitově jednu či dvě minuty. Krásně to probere, správně nastaví hormony (přirozené zvýšení kortizolu = lepší adaptace na stres), posílí imunitu a člověk je hned lépe naladěn do nového dne,“ tvrdí kondiční trenér čtyř českých profesionálních klubů.  

A jeden příjemný bonus - dle studií pomáhá regeneraci po sportovním výkonu i jedno malé pivo. „Díky němu zvýšíte hladinu testosteronu a doplníte vitaminy B. I zde však platí pravidlo „všeho s mírou“. Více alkoholu má pak opačný účinek,“ přibližuje Jakub Jirgle.

„V neposlední řadě je důležité dbát na dostatečně kvalitní spánek a myslet na to, že je třeba dát mezi sportovními výkony delší pauzu než v mladším věku. Dodržujte proto pravidelnost a naslouchejte svému tělu, to si samo řekne, kolik toho dělat, abychom se cítili fyzicky a psychicky dlouhodobě ve formě,“ uzavírá kondiční trenér lovosických házenkářů, ústeckých hokejistů, ústeckých fotbalistů a celku amerického fotbalu Blades Ústí nad Labem.