K jejich vylepšování pak zase samotné kluby tlačí svými modernizačními projekty fotbalový svaz. Za příklad by tedy nyní mohly sloužit nově zrekonstruované stadiony například v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Liberci, Uherském Hradišti či Českých Budějovicích.

K jejich vylepšování pak zase samotné kluby tlačí svými modernizačními projekty fotbalový svaz. Za příklad by tedy nyní mohly sloužit nově zrekonstruované stadiony například v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Liberci, Uherském Hradišti či Českých Budějovicích.

Asi nejpovedenější projekt nového městského stadionu představili na přelomu tisíciletí na Slovácku. Poté, když se spojily uherskohradišťský klub s týmem ze Starého Města, vložilo se do akce město a tehdy za 251,5 milionu korun (102 mil. představovala dotace, 18 mil. vložil klub do zařízení) vybudovalo hezký stánek, který mohl už směle hostit i zápasy české reprezentace. Kvalitní zázemí, skvělé spojení hráčů na trávníku přímo s fanoušky i velice solidní bezpečnostní systém – to je stadion v Uherském Hradišti.

Podobné finanční prostředky dokázal zajistit na rekonstrukci stadionu v Jablonci protřelý fotbalový funkcionář Miroslav Pelta. Pomohlo k tomu, že byl sám zastupitelem, ovšem musel zároveň ke svým myšlenkám přesvědčit například kolegy v samosprávě. A nejen to! Zkušený „šíbr“ přiměl i vyhlášenou jabloneckou atletiku, aby vzala zavděk sousedícím zmodernizovaným tréninkovým hřištěm, takže tartanový ovál Na Střelnici pak zastavěly fotbalové tribuny. „Pro fotbal, ale i další sporty, je podpora města důležitá. V Jablonci je viditelnější v tom, že město je majitelem stadionu, který patří k těm nejkrásnějším v republice,“ hrdě tvrdí Miroslav Pelta. Má pravdu. Jablonecký stadion je dnes možná nejlépe vybaveným v Česku.

Další zhruba čtvrtmiliardovou investici už spolykala rekonstrukce malého stadionu v Mladé Boleslavi. „Dosavadní investice do městského stadionu mají smysl a perspektivu. Jdeme postupnými kroky a dnes máme útulný stadion, kterému jenom chybí dobudovat severní tribunu, až se nám podaří dohodnout s obyvateli sousedícího paneláku. Postupně jsme vybudovali tribuny pro sedící diváky, zázemí klubu, umělé osvětlení, vyhřívání hrací plochy,“ říká prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek o stadionu s kapacitou pět tisíc fanoušků, jehož rekonstrukce už městský rozpočet stála kolem čtvrt miliardy korun.

Tři největší stadiony v Česku jsou v rukou klubů (Sparta, Teplice) nebo v případě Slavie v držení soukromého investora. Sparta i Teplice ovšem hledají cesty, jak se takového břímě zbavit. Pražané podporují stavbu národního stadionu, jak jinak než na Letné.

A Severočeši?

Vlastník FK Teplice už od léta údajně hledá kupce, protože režie na provoz klubu i stadionu stoupají, přestupový trh v Evropě poněkud zamrzl a dostat se do lukrativně ohodnocených evropských soutěží není tak snadné.

Z analýzy je jasné, že městský stadion dává klubu záruku kvalitního zázemí za přijatelnou cenu, obcím zase možnost nabídnout svým daňovým poplatníkům odpovídající vyžití stejně jako možnost vlastní prezentace doma i v Evropě. Fotbalové kluby a zmodernizovaná městská sportoviště tak prostě uzavírají sňatky z rozumu.

FK BAUMIT JABLONEC

Název stadionu: Chance Aréna

Vlastník: Město Jablonec nad Nisou prostřednictvím společnosti Sport Jablonec s. r. o.

Kapacita: 6280 diváků

Charakteristika: Asi nejmoderněji a nejúčelněji vybavený stadion u nás, jehož záporem je jen nižší kapacita. Rekonstrukce, v jejímž rámci se rušila i tartanová dráha, přišla v řádech set milionů. Nebýt města, které převzalo areál od TJ Liaz, asi už by ligový fotbal v Jablonci nebyl. Ideální stadion vzhledem k velikosti mikroregionu.

Hodnocení Deníku: 1–

1. FC SLOVÁCKO

Název stadionu: Městský stadion Miroslava Valenty

Vlastník: Město Uherské Hradiště

Kapacita: 8000 diváků

Charakteristika: Ideální stadion pro daný region. Slavnostně byl otevřen v roce 2003 a stál něco přes čtvrt miliardy. Má vše, co fotbalový fanoušek v Česku potřebuje, stejně tak je velmi příjemný i pro hráče, již si pochvalují bouřlivou kulisu. Nižší kapacita nedovoluje uspořádat velké evropské zápasy, na druhé straně česká reprezentace už si tam zahrála.

Hodnocení Deníku: 1–

SK SLAVIA PRAHA

Název stadionu: Synot Tip Aréna Eden

Vlastník: E Side Property Limited

Kapacita: 21 000 diváků

Charakteristika: Sen slávistů se splnil, přesto po dvou letech provozu je už znát, že řada ve chvílích dokončovacích prací asi nepodstatných úprav, na které už nezbyly prostředky, arénu limitují. Týká se to zejména bezpečnosti. Každý, kdo navštívil útroby stadionu, si nemohl nevšimnout nedodělaných částí nebo scházejících parkovacích míst.

Hodnocení Deníku: 2

AC SPARTA PRAHA

Název stadionu: Generali Aréna Letná

Vlastník: AC Sparta Praha fotbal, a. s.

Kapacita: 20 374 diváků

Charakteristika: Stánek byl v roce 1994 zrekonstruován bez stavebního povolení majitelem Machem. Od té doby doznal řady úprav, přesto nyní stoupá počet nutných investicí a stadion nestačí konkurovat arénám v Evropě. I proto Sparta usiluje o to, aby stát případně ČMFS na Letné postavily národní stadion. Přesto všechno stále jeden z nejlepších stadionů u nás.

Hodnocení Deníku: 2

FK TEPLICE

Název stadionu: Na Stínadlech

Vlastník: FK Teplice, a. s.

Kapacita: 18 221 diváků

Charakteristika: Stadion byl kompletně zrekonstruován v roce 1998 v té době prosperujícím sklářským gigantem, majitelem klubu. Má v podstatě vše, co je třeba, chybí jen divácký zájem a útulnost. Ekonomická krize i stoupající náklady na provoz klubu i stadionu přiměly majitele FK Teplice, aby před touto sezonou oznámil zájem klub prodat.

Hodnocení Deníku: 2

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE

Název stadionu: Stadion Střelecký ostrov

Vlastník: Město České Budějovice

Kapacita: 6746 diváků

Charakteristika: Město se v roce 2003 pustilo do rozsáhlé rekonstrukce, která sice ubrala hned polovinu míst kapacity, ovšem útulný stánek pro necelých sedm tisíc lidí absolutně splňuje vše, co jihočeští fanoušci fotbalu potřebují.

Hodnocení Deníku: 2–

SK SIGMA OLOMOUC

Název stadionu: Andrův stadion

Vlastník: SK Sigma Olomouc, a. s.

Kapacita: 12 014 diváků

Charakteristika: Na přelomu tisíciletí klub stadion zrekonstruoval z prostředků za prodeje hráčů, ale na Jižní tribunu došlo až nyní. Vady? Necelistvost, horší bezpečnostní parametry, a především absence myšlenky zastřešení tribun za oběma brankami.

Hodnocení Deníku: 3

FC SLOVAN LIBEREC

Název stadionu: U Nisy

Vlastník: Město Liberec

Kapacita: 9900 diváků

Charakteristika: V novém tisíciletí díky štědrosti libereckých zastupitelů prošel stánek velkou přestavbou, byly dokončeny tribuny a byl zastřešen. Jeho minusy jsou ovšem chybějící parkovací místa, neevropské poměry, nízká kapacita, přímo miniaturní zázemí s řadou klikatých úzkých chodeb a ne zrovna atraktivní vzhled.

Hodnocení Deníku: 3

FK MLADÁ BOLESLAV

Název stadionu: Městský stadion

Vlastník: Město Mladá Boleslav

Kapacita: 5000 diváků

Charakteristika: Ambiciózní klub má v zádech nejen silnou automobilku, ale také štědré zastupitele. Modernizace tří tribun stadionu a zázemí stála kolem čtvrt miliardy. Zatím stále schází tribuna za jednou z branek, stánek nemá ambice hostit ve městě, kde přece jen chybí divácké zázemí, masovější fotbalové akce.

Hodnocení Deníku: 3

1. FC BRNO

Název stadionu: Městský stadion Srbská

Vlastník: Město Brno

Kapacita: 12 550 diváků

Charakteristika: Na místě bývalého stadionu KPS Brno hodlal soukromý vlastník budovat baseballový areál, ovšem vzhledem k alarmujícímu stavu stadionu Za Lužánkami jej koupilo město a rozsáhlou rekonstrukcí za 110 milionů zachránilo pro region fotbalovou ligu. Chybí zastřešení ochozů, parkovací plochy a cestu si sem však nenašli ani fanoušci.

Hodnocení Deníku: 3–

FC BANÍK OSTRAVA

Název stadionu: Bazaly

Vlastník: FC Baník Ostrava, a. s.

Kapacita: 17 372

Charakteristika: Padesátiletý stadion nestačí tepu doby. Stánek stále má svou atmosféru a znamená kus slavné historie klubu, na druhé straně nemožnost zastřešení, scházející místa k parkování, stařičké a nedostatečné zázemí a zvyšující se nároky na bezpečnost i komfort fanoušků znamenají pouze dožívání slavného stadionu.

Hodnocení Deníku: 4

1. FK PŘÍBRAM

Název stadionu: Na Litavce

Vlastník: 1. FK Příbram a město Příbram

Kapacita: 9100 diváků

Charakteristika: Komplikované vlastnické vztahy zapříčinily, že stadion má tribuny jen ze tří stran. Dlouhodobě prochází rekonstrukcí, která, jak je na první pohled patrné, ještě pár let patrná… Příbramským ale vzhledem k návštěvám takový stadion bohatě stačí.

Hodnocení Deníku: 4

BOHEMIANS PRAHA

Název stadionu: Stadion Evžena Rošického

Vlastník: ČMFS

Kapacita: 19 032 diváků

Charakteristika: Střížkovský klub má na svém stadionku kapacitu 920 diváků, a byť by to asi vzhledem k počtu jeho fanoušků bohatě stačilo, ligu musí hrát v pronájmu na Strahově. Svazový stadion přitom ukazuje, že už na něm zahlodal zub času, navíc je velice obtížně dostupný pro fanoušky.

Hodnocení Deníku: 4

FC VIKTORIA PLZEŇ

Název stadionu: Městský stadion Štruncovy sady

Vlastník: Město Plzeň

Kapacita: 7425 diváků

Charakteristika: Tradiční stadion socialistického typu s atletickým oválem, betonovými ochozy a obrovskou tribunou má slušné zázemí, ovšem obrovská vzdálenost při pohledech z tribun na hrací plochu fotbalu nepřeje. Existuje už projekt na stadion pro dvacet tisíc lidí za 700 mil. Kč, posuzuje se nejoptimálnější způsob financování.

Hodnocení Deníku: 4

SK KLADNO

Název stadionu: Stadion Františka Kloze

Vlastník: SK Kladno, o.s.

Kapacita: 4000 diváků

Charakteristika: Zastupitelstvo schválilo bezúplatný převod stadionu na město, byť dříve zvažovalo jeho odkoupení za 45 milionů. Díky tomu by se v budoucnu mělo začít pracovat na vyhřívání hřiště a vzhledem k tomu, že město klub bude finančně výrazně podporovat i dále, tak SK Kladno nemusí zřejmě zmizet z fotbalové mapy. Stadion ovšem má k ideálu daleko.

Hodnocení Deníku: 4–

BOHEMIANS 1905

Název stadionu: Ďolíček

Vlastník: Bohemians Real, a. s.

Kapacita: 7500 diváků

Charakteristika: Stařičký stadion s kouzelnou atmosférou pomalu dosluhuje, jeho další osud je ve hvězdách. Vše komplikují i ne zcela přehledné vlastnické vztahy. Městská část Praha 10 usilovala, aby se „Klokani“ přestěhovali do Edenu, ovšem zatím k tomu nedošlo. Po roce 2012 už se ve stávajícím Ďolíčku nebude smět hrát nejvyšší soutěž.

Hodnocení Deníku: 4–