Lucka začala s fotbalem v sedmi letech doma v Roztokách u Prahy. Výběr Základní školy Zdenky Braunerové tehdy vyrazil kousek proti proudu Vltavy, na pražskou Julisku. Turnaj škol jí bavil a u fotbalu už zůstala.

„Před fotbalem jsem chodila ještě na gymnastiku, která mě ale moc nebavila. Když se ve škole objevila možnost jít si zahrát na turnaj základních škol, byla jsem ráda. Tam mě fotbal zaujal a začala jsem chodit na Duklu. Později se k fotbalu přidala atletika, ale tu mám spíš jako takový doplněk,“ vypráví čerstvá reprezentantka.

Ta si kromě dresu Dukly vyzkoušela i jiný slavný dres pražského týmu – Slavie. Přesto nyní působí v Zákolanech u trenéra Ivana Nováka.

Proč? Baví ji neotřelý způsob přípravy, jaký trenér dětem ordinuje. „Zákolany se mi líbí kreativní hrou a přístupem k fotbalu. Trenér nám nechává volnost na hřišti, vyžaduje fotbalové dovednosti. Navíc v Zákolanech máme týmové tréninky freestylu. Hlavně díky Zákolanům jsem se dostala do okresního a krajského výběru, následně pak i do repre,“ chválí Čížková malý klub.

Lucka se posouvá po slavných místech. Vždyť Levý Hradec v jejích rodných Roztokách byl prvním sídlem Přemyslovců, zatímco Budeč tyčící se nad Zákolany je nejstarší stojící budovou v Česku, kde kdysi pobýval zřejmě i svatý Václav, patron České země.

Tu nyní Lucie reprezentuje a o jejím prvním vystoupení v týmu brněnské trenérky Oľgy Kušnierové už krátká řeč byla.

Gól proti Belgii byl skutečně pěkný a hlavně důležitý. „Dostala jsem přihrávku před obránkyni, míč jsem si vzala do běhu a šla až do vápna, kde jsem si míč hodila na druhou stranu a zkusila přes dvě protihráčky vystřelit na zadní tyč. Vyšlo to!“ popisovala svou trefu, která patří mezi její zatím nejdůležitější. „Určitě ano, hlavně byla ale speciální tím, že to byl můj první gól v repre, navíc teprve druhý zápas a před spoustou lidí,“ těší jí.

Bydžovští fanoušci byli skutečně skvělí, na zápas s Belgií jich přišlo 534! Hodně jich dorazilo také na duely s Finskem a Chorvatskem, po kterých mladé Češky UEFA Development Tournament 2023 nakonec vyhrály. „Je to skvělý úspěch, ale hra i výsledky byly hodně vyrovnané,“ zůstává nohama pevně na zemi Lucka Čížková.

A co pořád ještě žákyně základní školy má ráda kromě fotbalu? Prý obecně každý sport, ráda se také dívá na pořady o letadlech. „A hlavně zvířata, ta mám moc ráda,“ dodává členka fotbalové rodiny, ve která táta i brácha hrají rovněž za Zákolany.

Tam ženský klub nemají, takže Lucka Čížková bude muset v dospělosti někam jinam. A kam? „Ráda bych to s fotbalem dotáhla do zahraničí,“ zasní se.

Snad jí tenhle krásný sen vyjde.