Přednášeli třeba člen ligové komise rozhodčích a šéf komise rozhodčích Pražského fotbalového svazu Kryštof Mencl, jenž vedl přednášku společně s ligovým rozhodčím Pavlem Orlem. Rozhodčí se od nich dozvěděli něco o taktice řízení zápasů a na řadu přišel také rozbor zajímavých situací. Dalšími zajímavými hosty byli třeba ligový delegát Ladislav Míka, jenž se často vrací i do středních Čech a pomáhá zde s výchovou mladých arbitrů.

Středočeši jsou elitou

Perfektní přednášky si připravili také rozhodčí ze středních Čech. Podle místopředsedy komise rozhodčích SKFS Ondřeje Knoblocha jsou tradičně nejlepší napříč všemi kraji. „Ta úroveň našich kluků je skutečně ohromně vysoká. Ať jsou to Petr Blažej s Pepou Váňou, kteří umí mladým poradit hodně věcí z praxe, nebo třeba pravidlový lektor Karel Vyhnal, ten má zase dokonale zvládnutou teorii. Střední Čechy jsou v tomhle opravdu hodně napřed,“ je přesvědčen Ondřej Knobloch.

Sám přitom rozhodčím není, v komisi zastupuje SKFS z pozice místopředsedy výkonného výboru. O to víc ale zvlášť nyní práci kolegů uznává.

„Právě na seminářích jaký byl tento, vidím, jaký je rozdíl mezi vnímáním fotbalu z pozice hráče nebo funkcionáře, a rozhodčího. Když Petr (Blažej) s Pepou (Váňou) pouští rozfázované třeba některé penaltové zákroky, je to vidět nejvíc. I proto na rozhodčí koukám po dvou letech spolupráce s nimi už jinak než dřív, navíc jsem přesvědčen, že jsme za ty dva roky udělali opravdu hodně práce a mnozí kluci se razantně posunuli. Za to jsem na ně hrdý, hlásí Knobloch.

Vražení, strčení, penalta. Jak to je? 

Zmíněný předseda komise rozhodčích SKFS Petr Blažej se svým místopředsedou Josefem Váňou skutečně hodně zajímavě rozebírali, kdy písknout a kdy ne pokutový kop při střetu hráče s brankářem. Nejdůležitějším by pro rozhodnutí sudího měl být směr, kam míří po střetu míč.

Poté se rozhodčí dozvěděli výsledky písemných testů, které všichni zvládli, byť Karel Vyhnal a člen subkomise delegátů SKFS Ladislav Kruliš měli k několika odpovědím připomínky.

Instruktor rozhodčích Adam Kindl s členem komise rozhodčím SKFS Davidem Zoufalým byli tahouny přednášky na téma rozdílů mezi vražením a strčením, to je důležité hlavně pro následné rozhodnutí disciplinární komise, jak potvrdil její předseda Martin Havel.

Z B tříd sestoupí 25 týmů. Těžké zápasy přibudou…

Sekretář SKFS Tomáš Turek s nejdůležitějšími změnami v řádech. Tou nejzásadnější, po jejímž sdělení sál tiše zahučel, je zrušení jedné I. B třídy. V nové sezoně tak z každé z pěti skupin sestoupí minimálně pět celků (celkem 25). „Musíte tedy počítat, že těžké zápasy vás v B třídě budou čekat třeba i v listopadu, kdy bývá jindy větší klid,“ připravoval Turek rozhodčí na pravděpodobný scénář.

Z dalších nových věcí připomněl rozhodčím, že je třeba hlídat, zda jsou vyvěšeny nové certifikáty o způsobilosti areálů hostit krajské soutěže, či zda je funkční rozhlasové zařízení na stadionech.

Na závěr programu sáhli zkušení lektoři i k odlehčené a vtipné formě vzdělávání. Zejména Petr Blažej sestříhal některé nepovedené výroky rozhodčích a doplnil je známými průpovídkami kuchařského mága Zdeňka Pohlreicha, filmových komedií a hlášek z internetu. Nikdo z potrefených se neurazil, všichni se dovedli vlastním omylům zasmát. „Cílem není někoho dehonestovat, ale ukázat si, jaké chyby jsme někdy schopní udělat a jak se jich příště vyvarovat,“ shodli se Petr Blažej s Josefem Váňou.

Tichá vzpomínka na kolegu

Program končil smutnou vzpomínkou na nedávno tragicky zesnulého hasiče Zdeňka Hejduka. Právě on měl nově řídit krajské soutěže, kam postoupil z OFS Kutná Hora a poprvé měl být právě na semináři v němčickém Vigvamu. Už se bohužel nedočkal a kolegové jeho památku uctili minutou ticha.