A jeho bývalý brankářský trenér Filip Toncar se zase raduje s Mladou Boleslaví ze zisku Ondrášovka Cupu. Do týmu z města škodovek odešel před touto sezonou jako hlavní kouč mladšího extraligového dorostu, ale deset dnů před koncem sezony pozemětřesení na boleslavské lavičce se posunul k prvnímu týmu.

A zřejmě u něj zůstane i v sezoně nové.

„Vedení odvolalo kouče Stannera i celý realizační tým a spolu s hlavním trenérem Minářem jsem byl na lavičku dosazen i já jako asistent. Po zisku poháru jsem hned psal Romanovi Pavlíkovi. Ještě před pár měsíci jsme společně pracovali v Kladně a teď má on titul a já pohár,“ usmál se nadějný a stále ještě hodně mladý kouč nyní Mladé Boleslavi.

Ta oznámila o víkendu oficiálně jméno nového trenéra a i jím je Kladeňák – Miroslav Koubek. Toncar nezastírá, že se stane jeho asistentem. „Ještě nic podepsaného není, ale dohodnuti jsme. Pan Koubek mě chtěl a vedení také. Těším se na ligu i pohárovou Evropu,“ říká chlapík, který právě pod Koubkem první trenérské kroky v Kladně dělal.

Podobně jako Václav Kalina, třetí Kladeňák do party, jenž se ale v základu Boleslavi na jaře moc neobjevoval. Jeho místo obsadil dobře hrající bývalý útočník Jan Kysela. „Jak znám pana Koubka, do sestavy dá toho, kdo na tom bude lépe. Ale celkově se dá říci, že jeho příchod Vaškovi může pomoci,“ domnívá se Toncar.

Tomu se zatím vyplácí, s jakou vervou do fotbalu jde. Už jako mladý, když musel jako nadějný gólman skončit, si našel přes internet stáž v Asii. Počítač mu pomohl i v další kariéře – v Kladně si třeba nejlépe poradil s přípravou na jiné týmy před utkáním.

V Boleslavi pak přišel do jiného prostředí a je zatím maximálně spokojený. „Pro mě to byl vynikající krok po všech stránkách. Mohu pracovat s novými, příjemnými a schopnými lidmi, v senzačním prostředí ve skvělých podmínkách. Splnilo se mi vše, co jsem od toho očekával,“ chválí klub, který funguje bohužel o mnoho lépe než jeho mateřské Kladno.

I to ale nadále sleduje a líbí se mu, jakým způsobem odehrál mladý celek jarní část II. ligy. „Škoda, že poslední zápas se Znojmem nezvládli, ale práce Jardy Peřiny je hodně vidět. Věřím, že sportovní cestou se ještě klub zachrání, ale bohužel jinak je pořád vidět, v čem zaostává. Hlavně v řízení klubu jako takového,“ nebere si Toncar servítky.

Perličkouje, že docela zajímavé angažmá z kladenského pohledu dostal v zimě i jeho otec, Miroslav Toncar. Ten se stal koučem SK Lhota, aktuálně pátého nejlepšího mužstva okresu. „S tátou se nevidíme tak často. Já bydlím v Boleslavi a do Kladna se dostanu dost málo. Ale když se vidíme, probíráme fotbal hodně,“ vypráví Filip Toncar,ovšem nad otázkou, kdo je v rodině nejlepším trenérem, se ošívá. „Tohle nechám bez odpovědi,“ usmál se.

Filip Toncar (vpravo) jako asistent Kladna se svými kolegy Stanislavem Hejkalem (vlevo) a Martinem Hřídelem. Foto: Jiří Nagy