Charismatický kouč Pep Guardiola, vlasatá ikona klubu Carles Puyol i nedostižný Argentinec Leo Messi, staronový držitel Zlatého míče.

Se všemi se Toncar setkal, se všemi má společnou fotku.

Pro fotbalové nadšence skoro nesplnitelný sen.

Bývalý kladenský gólman, který se už ve dvaadvaceti v mateřském klubu stal koučem brankářů, uměl vždycky překvapovat.

Elektronickou poštou si kdysi vyjednal angažmá v romantické, ale strašlivě daleké Bruneji.

V mladém věku pak sekl s kariérou, která nemusela být špatná. „Ale já už tehdy tušil, že to nebude ta kariéra, o níž jsem snil. A trenérská nabídka tehdejšího kouče Kladna Miroslava Koubka, pod nímž jsem i nyní v Boleslavi, byla moc lákavá,“ vysvětluje tehdejší rozhodnutí.

Loni zase přišla Chelsea, při té stáži se pohyboval po stadionu Stamford Bridge jak potřeboval. „Známost s Petrem Čechem se hodila, všude mi otevřel dveře. Dokonalé,“ rozplývá se i po roce.

Ale co Barcelona, kdo mu otevřel bránu do chrámu všech chrámů na Nou Campu?

„Musel jsem sám. Po té Chelsea jsem si říkal: Co bych ještě mohl zkusit, co by mě mohlo obohatit? Okamžitě mě napadla Barcelona, ale tušil jsem, že to bude hodně těžké,“ popisuje první myšlenky.

Jako tehdy před Brunejí pomohl počítač. On zkracuje cesty, on je klestí a pročišťuje. „Sedl jsem a napsal mail. A oni nečekaně odpověděli. Španělsky se už rok a půl učím, navíc mi s komunikací s vedením pomohl i boleslavský sekretář Michal Doležal, díky němuž jsem mohl komunikovat jménem klubu. Mailů bylo nakonec desítky, ale závěr byl úžasný. Barcelona mě pozvala do svého tréninkového centra jako vyslance FK Mladá Boleslav,“ rozplývá se chlapík, který prvního ledna tohoto roku nasedl na letadlo a přistál za dvě a půl hodiny v katalánské metropoli.

Ve městě Gaudího, Dalího či Miróa. A také ve města Johanna Cruyffa, Rivalda a dnes Xaviho, Iniesty či božského Messiho. Ve městě slavné olympiády 1992. Ve městě Čechům blízkém i kvůli blízkému teploučkému moři.

„Teď to na koupání nebylo, spíš na turistiku. Ráno a večer trochu chladněji, ale přes den kolem dvacítky. Pro návštěvu památek ideální a i já to využil, dva dny jsem měl volněji,“ vykládá Toncar.

Jenže hlavní byl v jeho případě fotbal.

Tréninkovým rájem Barcelony Ciutat Esportiva de Joan Gamper ho prováděl nejčastěji Pere Gratacós, jenž dva roky trénoval Messiho v béčku Barcy a vedl také reprezentaci Katalánska. „Dneska působí v klubu jako ředitel pro vztahy se sportovními institucemi a právě s ním jsem si stáž dohodl. Původně jsem chtěl vidět v akci jen mládež, ale pak jsem požádal i o tréninky áčka a bylo mi vyhověno – tři jsem mohl z hlediště sledovat,“ chválí vstřícnost jinak na své áčko hodně opatrných Katalánců Toncar.

Ten viděl v akci hvězdy největší velikosti i v pohárovém duelu s Osasunou Pamplona (4:0) a den poté v rámci veřejného tréninku. Na menším Mini Estadi ho sledovalo 15 tisíc diváků. „Takový trénink pro lidi mají jen jednou ročně, měl jsem štěstí. Sledovat je při práci je paráda,“ rozplývá se brankářský kouč Mladé Boleslavi.

Právě v tréninku ale ještě víc sledoval mladé kluky z mladších kategorií. Z pozice gólmanského trenéra si potvrdil jednu známou pravdu – v Barceloně nutí brankáře od malička k dokonalé práci nohama. „Musí být jedenáctým hráčem v poli a já to doma všem opět zdůrazním,“ usmívá se mladý Kladeňák.

Všiml si i nácviku herních situací. „Mají obrovskou škálu prostorových her bez branek. Vše zvládají na neskutečně kvalitně a na malém prostoru. V tom je asi největší rozdíl mezi jejich a naší přípravou mládeže,“ vysledoval syn Miroslava Toncara, jen také úspěšně trénuje – SK Lhota v I. A třídě.

Přiblížit se jim podle Toncara Češi mohou, ale jen přiblížit. „Musíme být realisté, oni pracují s mnohem širší základnou. Na druhou stranu v týmu je drtivé procento Katalánců. Když už vezmou někoho jiného, musí mít jejich náturu a musí být prvotřídní hvězdou,“ je přesvědčen Toncar, který se nyní rád vrací do své české současnosti, k FK Mladá Boleslav.

„Jsem přesvědčen, že máme dostatečně kvalitní kádr na to, abychom minimálně zopakovali naše podzimní výkony zejména doma, byť hostíme před svými diváky celou horní polovinu tabulky. Věřím, že se zlepšíme i venku, protože náš cíl, atakovat pohárové příčky, se nezměnil,“ dodal Filip Toncar.

Jak hodnotí výkony boleslavkého tria?

Trenér brankářů FK Mladá Boleslav Filip Toncar si všímá všech klubových gólmanů, ale my se zastavíme u trojice nejsledovanější – áčkové. Jaké dostali vysvědčení?

Miroslav Miller. Stabilní jednička s vyrovnanou výkonností. Ohromně těží ze své zkušenosti.

Jan Šeda. Má vynikající dynamiku i postřeh. Bohužel pro něj se ještě pořádně neprosadil, ale nepochybuji, že ve spoustě prvoligových mužstev by dělal jedničku.

Jakub Jakubov. Přišel k nám z Kladna, kde pravidelně chytal, což se mu tady nedaří. Dvojku Miller – Šeda zatím nepřeskočil a tak musí čekat. Pokud bude dát tvrdě pracovat, může z něj být v budoucnu opravdu kvalitní brankář.

Filip Toncar

Narozen: 30. května 1983 v Kladně.

Hráčská kariéra: Bratronice, SK Kladno, DPMM FC (Brunej) Chmel Blšany.

Trenérská kariéra: Šéftrenér brankářů SK Kladno (2005–10) a FK Mladá Boleslav (2010-). Držitel profi licence UEFA.

Stav: Svobodný, přítelkyně Monika (nejdůležitější údaj ze všech).

Zájmy: Kromě fotbalu hudba, zejména punk rock, dále literatura, divadlo, historie.

Zajímavost: Mluví třemi cizími jazyky, anglicky, srbochorvatsky, španělsky.