V konečném důsledku ale budou spokojeni i hráči všech soutěží. Sotva se totiž najde stadion, kde by sezonu zahajovali na spálené trávě či úhoru (loni tak vypadalo např. druhé hřiště SK Kladno, které nezachránili ani kladenští hasiči) místo na šťavnatém zeleném koberci.

Výstižně to řekl známý vtipálek Miroslav Supáček, trenér mládeže na SK Kladno a jeden z těch, kdo se o povrch třetiligového placu starají. „Letos by vyrostla tráva i na bývalé škváře Slovanu Kladno,“ se smíchem prohlásil.

Leckdo by mohl namítnout, že v době závlahových systémů není přírody až tak potřeba, podle Supáčka ale nad pomoc svatého Petra není. Nebesa totiž neomylně skropí hřiště po celé ploše bez přenášení kačen. To také znamená, že správci měli usnadněnou práci.

V neposlední řadě vydatné deště ušetřily některým klubům peníze. Když totiž vyschly studny, z nichž drtivá většina oddílů čerpá vodu, musely v zájmu alespoň minimálně kvalitního povrchu odebírat základní množství vody z veřejné sítě.

Nad vlhkým létem si mnuli ruce také ve Stehelčevsi, kde se po rocích snažení podařilo během přestávky dosít trávu a nejhorší místa vylepšit travnatými pásy.

„I když máme závlahu, deště nám výrazně pomohly. Zalévání bylo důkladnější,“ potvrdil Supáčkova slova předseda klubu Luděk Podraský, jenž by se za suchého léta obával, zda by měli dostatek vody. K tomu účelu mají vybudované oplocené jezírko, které zaplňuje voda ze studny a střech okolních novostaveb.

Většina klubů ale používá jako rezervoáry nejrůznější cisterny. Nejvíc si libují oddíly, v jejichž blízkosti jsou vodní toky. Tam však čas od času mívají při vydatných deštích starosti jiného druhu. Například jeden z nejkvalitnějších placů v okrese v Kamenných Žehrovicích se vinou Kačáku už několikrát změnil v jezero.

Naposledy to bylo letos na jaře před druhou částí sezony. V roce 2002 zde hladina dokonce dosáhla více než dvou metrů!

„Loni nebo předloni ale bylo v potoce tak málo vody, že nám ani neprosakovala do studny,“ uvedl sekretář žehrovického klubu Rosťa Kopačinský s tím, že pokud by chtěli brát vodu přímo z přilehlého vodního toku, museli by mít povolení od jeho správce, jenž by nejspíš chtěl za její odběr nějaký poplatek.