Odchovanec SK Kablo Kladno (dříve Čechie) se jako hráč prosadil především v dresu kladenské Lokomotivy, za kterou nastupoval v 60. letech v krajských soutěžích. Mezi příznivci kladenské kopané je ale více znám jako úspěšný trenér.

Po skončení hráčské činnosti si postupně udělal až I. trenérskou třídu a v roce 1981 přišel do Poldi SONP Kladno. Zde nejprve působil u mládežnických družstev, především u dorostů v Tréninkovém středisku mládeže, až se v roce 1987 objevil jako hlavní trenér u kladenského áčka. U něho společně s Jiřím Hůlou dosáhl výrazného úspěchu, když kladenský tým přivedl po dlouhých osmi letech v roce 1989 zpět do druhé nejvyšší soutěže.

Josefa Štěpána pořád můžete potkávat na stadionu SK, na fotbal chodí rád. Bohužel jen na divizi, to ho mrzí, vždyť v klubu zažil i první ligu. A sám se aktivně podílel na postupu do ligy druhé. Na generaci borců jako Zdeněk Hlásek, Tomáš Zetek nebo Jan Havelka rád vzpomíná dodnes. „Mužstvo bylo tehdy dobře poskládané, když vedle starších hráčů se zkušenostmi z vyšších soutěží, jakými byli Isteník, Tichý a Vdovjak, se začali výrazně prosazovat i mladí odchovanci kladenského fotbalu jako Topka, Havelka, Pejša, Hlásek, Zetek i někteří další,“ vzpomíná.

Jak jste se vůbec jako hráč Lokády dostal do SK?

Přišli jsme sem s Milanem Havlíkem, když se v klubu zakládalo tréninkové středisko mládeže (TSM). Vydržel jsem nějakých třicet let, už si ani přesně nevzpomenu.

Kterého nejslavnějšího hráče jste trénoval?

Jana Suchopárka, ten byl výborný a v kariéře došel nejdál, má stříbro z mistrovství Evropy. Ale výborných hráčů bylo víc, třeba Pavel Drsek hrál i Bundesligu. Toho jsme se přivedli do žáků a dorostu, teprve pak odešel do Rudé hvězdy Cheb. Nicméně když si vezmete, že v jedné třídě bylo kolem dvaceti kluků a dělali jsme to třicet let, tak těch hráčů je několik stovek.

Pamatujete si na nějaký ročník speciálně?

Některé byly vysloveně dobré, ale třeba měly smůlu, že ti před nimi tak silní nebyli, a tak nemohli hrát nejvyšší soutěž a porovnat se s nejlepšími v celostátním měřítku. Pamatuji třeba na ročník s Honzou Charvátem, ti byli výborní.

A jak vám je při pohledu na současný kladenský fotbal?

Není to příjemné, nicméně za ta léta člověk už ví, že výkonnost neudržíte pořád stejnou. Nedaří se to ani v našich elitních týmech, nedaří se to dokonce ani Realu Madrid. V Kladně je bohužel ten výkyv na spodní hranici moc dlouhý a nevidím ani žádné zlepšování. Neznám ale zázemí, nevidím do jednání výborů, nevidím venkovní zápasy, takže můj pohled je úzký. Víc už do toho vidět ani nechci, to už patří mladším. Je to ale škoda, protože aspoň ta část diváků, která sem chodí, by si zasloužila lepší fotbal.