Pivo i limča tekly proudem, klobásky voněly. Čutalo se do meruny, vedly se řeči, děti obsypaly prolézačky a ženské před příchodem do areálu strávily u zrcadel správně naměřený čas. Prostě POHODA, jako ve známé písničce od Kabátu, jejichž revivalová kapela parádní den zakončila večerním koncertem.

Koneckonců devadesátka se neslaví každý den a tady ji navíc slavil klub, který za poslední léta udělal mílové kroky dopředu. Ještě celkem nedávno škvárový plac vystřídala travička zelená, perfektní zázemí, pěkné náhradní hřiště v Srbech a jako třešnička krajský přebor mužů, tak vysoko si ve své dlouhé éře Tuchlovice nikdy nezahrály.

S internacionály dorazili třeba někdejší kanonýr Vratislav „Šoula“ Lokvenc, hokejový mistr světa a trojnásobný vítěz Stanley Cupu Jiří Hrdina, či jiná výrazná jména jako Ivan Čabala, Julius Bielik, Petr Vrabec nebo ex-ligový rozhodčí Pavlín Jirků. A také Luděk Stracený, který třemi góly zařídil v závěru vyrovnání na 5:5. Také penalty skončily smírem – 2:2. „Fotbálek parádní, jenom mohlo být o pět stupňů méně,“ usmála se někdejší hvězda Sparty Vratislav Lokvenc.

Ale zpět k tuchlovickým úspěchům poslední doby. Díky za ně patří hlavně dřívějšímu vedení obce a klubu, nejvíc chlapům jako bývalému starostovi Tuchlovic Karlu Burdovi a šéfovi klubu Stanislavu Šulcovi. Snaží se ale i vedení současné, to mělo na hrbu sobotní podívanou. Starosta Jaroslav Pošta a předseda Josef Bešta i jejich početná parta pomocníků udělali bezvadnou práci. „Báli jsme se trochu počasí, ale vyšlo. A oslavy, aspoň do zápasu internacionálů, se povedly. Jsme rádi,“ neskrýval spokojenost Josef Bešta.

Hornické Tuchlovice podle něj měly fotbalový klub už v roce 1919, jenže špatně zvolily člověka hlídajícího finance. „Všechno jim ukradl a neměli za co hrát. Znovu se dali dohromady až v roce 1928 a od té doby už se to nezastavilo,“ zapátral Bešta v análech.

K oslavám totiž spatřila světlo světa i publikace o historii tuchlovické kopané a pěkná výstavka starých článků a hlavně fotografií. A propos, když jsme u vzpomínek, ti lehce pokročilí, kteří v klubu hrávali kdysi, se v sobotu dostavili na pozvání vedení do areálu AFK také.

Vedení však samozřejmě minulost ctí, ale naděje vkládá do budoucnosti. Vychovávají tady 80 dětí a chtěli by ještě víc. „V mladších kategoriích potíže nemáme, horší je to v dorostu, kluci mají najednou jiné zájmy než fotbal,“ usmál se hořce Bešta.

A co přeje předseda klubu AFK do další devadesátky? „Aby to fungovalo aspoň tak, jako doposud. Aby se tady hrál kvalitní fotbal, aby na něj chodili diváci a abychom měli pořádnou základnu mladých. To je náš cíl,“ dodal Josef Bešta.

Těžké splnit, ale Tuchlováci toho jsou schopní. Držte jim palce!