„Potvrdilo se, že Vlašim má vynikající tým, ale naši hráči se jim postavili a odměnou za jejich výkon je tenhle sladký postup,“ těšilo trenéra Velvar Zdeňka Haška. „Věděli jsme, že Velvary jsou kvalitní tým. Hrají hezký, pohledný fotbal, aktivně. Střílí hodně branek. Tušili jsme, že nás nečeká nic lehkého. Dali jsme prostor hráčům, kteří toho nehráli,“ navázal na protějška asistent trenéra Dušan Binder.

Přitom domácí tým začal mrzutě, už po minutě nezachytil přetažený centr a Lacík placírkou poslal favorita do vedení. Počáteční šok ale Velvary před čtyřmi stovkami diváků ustály a neuhnuly ze své cesty. Po čtvrthodině vymyslely pěknou akci a Vopat připravil Jakabovi dobrou pozici, kterou útočních Slovanu využil – 1:1.

„Nebyli jsme dobře nastavení směrem do ofenzivy. Měli jsme dobrý začátek a místo toho, abychom kontrolovali hru, tak jsme začali nakopávat, nebo vyhazovat míče. Neměli jsme střed pole. Velvary se pak dostaly do zápasu. První poločas byly aktivnější. Měli možná i víc šancí,“ uznal vlašimský asistent trenéra. 

V zajímavém zápase už gól nepadl. Oba mužstva byla několikrát blízko, ale Jakaba po standardce ve druhé půli zastavila tyčka a hostům zase vzal v samotném závěru radost brankář Spilka, jenž mistrně lapil téměř gólovou hlavičku. „Druhý poločas přišli z lavičky hráči, kteří hrají pravidelně. Rázem byla vidět i souhra. Objevily se šance. Soupeř hrál aktivně celý zápas, dobře se na nás připravil jak herně, tak kondičně,“ uznal Binder. 

Hrálo se tak prodloužení, které Velvarští proti mladému a naběhanému mužstvu hostů také zvládli s grácií a vynutili si penaltový rozstřel. Do čtvrté série proměňovali všichni hráči, ale pak střídající hostující Tavares nechal vyniknout brankáře Spilku. Za domácí šla jejich hlavní ofenzivní hvězda Vopat a ten nezaváhal – bylo rozhodnuto.

„Penalty jsou loterie. Buď se nedá, nebo ne. Nelze nikomu nic vytknout. Zápas pro diváka mohl být zajímavý, z pohledu šancí dobrého fotbalu, ale s horším koncem pro nás. Musím gratulovat Velvarům. Hrály fakt dobře a v penaltách byly šťastnější,“ řekl Binder. 

2. kolo Mol Cupu: Velvary přetlačily Vlašim | Video: Jan Sláma
2. kolo Mol Cupu: Velvary přetlačily Vlašim. Ladislav Vopat hodnotí zápas | Video: Jan Sláma

„Výkonu hráčů si cením o to víc, že dostali bleskový gól, přesto bojovali dál a soupeři čelili velmi dobře. K Vlašimi mám obrovský respekt, jsou vážně dobří, o to víc jsem hrdý na naše kluky, jak si poradili,“ dodal Zdeněk Hašek, jehož tým čeká hned o víkendu další lahůdka – zápas ČFL proti prvním Zápům, které ještě nedostaly ani gól. „Věřím, že regeneraci hráčů pomůže hlava. Horší by bylo, kdybychom penalty prohráli, ale to se naštěstí nestalo.“

Kredit Velvarům a jejich postupu dodal i Binder. „Určitě byly pohyblivější, aktivnější, důraznější, hlavně v soubojích ve středu pole, měly víc odražených míčů a šly do brejkových šancí. Když jsme byly ve středu hřiště, tak jsme situaci zbytečně řešili zpětnými přihrávkami nebo jsme nebyli odvážní směrem dopředu,“ uzavřel trenér Vlašimi. 

2. kolo Mol Cupu: Velvary přetlačily Vlašim. Dan Spilka hodnotí postup | Video: Jan Sláma

Velvary – Vlašim 2:1 na penalty (1:1, 0:0). Branky: 17. Jakab, roz. penalta Vopat – 1. Lacík. Rozhodčí: Opočenský – Vyhnanovský, Leška. Diváci: 400.

Velvary: Spilka – Škoda (46. Halász), Žežulka, Šustr (85. Jelínek), Chábera (46. Leitl) - Rubeš - Kott, Havránek (61. Trávníček), Richter - Vopat, Jakab (61. Kim)

Vlašim: Vágner – Lacík (70. Šmiga), Heppner (77. Pernica), Šimeček (46. Singatech), Musil (46. Sanneh), Toula, Breda, Janda (46. Kričfaluši), Biegon (98. Tavares), Nogha, Labík