Jak se ale říká, derby nemá favorita a v tomto případě to platí dvojnásob, poněvadž v řadách domácích je řada odchovanců soupeře, tudíž bude jejich motivace znásobená. Jedním z nich je obránce Tomáš Vlasatý, který si v Kladně pod trenérem Koubkem zahrál před deseti lety druhou ligu. „To jsem ještě byl rychlejší než míč," usmíval se zkušený krajní bek, s tím, že ještě dnes dokáže mladší hráče rychlostně potrápit.


S vytrvalostí to je prý horší, byť trenér Martin Čurda od něj vyžaduje maximální podporu ofenzivy. Na podzim byl smutným hrdinou zápasu, po půlhodině hry musel odstoupit kvůli výronu v kotníku, který si přivodil po dopadu na zem z hlavičkového souboje se Šímou. Přitom to pro něj bylo utkání, které by si dokázal představit jako tečku za kariérou. Skončit na Kladně proti Kladnu byl jeho sen.

Mnoho však nescházelo a koncem kariéry zápas opravdu byl. „Marodil jsem skoro celý podzim, hrál jsem až poslední kolo ve Štětí. Ještě na začátku jara jsem si myslel, že už to nepůjde a nakonec se to ještě rozhýbalo," řekl taťka tří dětí.


Jaký je rozdíl mezi Hostouní na podzim a dnes, kdy už si na divizi zvykla? „Někteří hráči odešli, třeba Veverka byl rozdílový hráč, který nám dnes citelně chybí. Jiní ale zase vyrostli. Například Lukáš Krupička se v soutěži adaptoval a dnes ji zvládá bravurně. Bohužel nám chybí klid v koncovce a zmínění rozdíloví hráči," řekl Vlasatý.


Favorita nedělního utkání vidí v Kladnu. Nejen vzhledem k postavení v tabulce. „Má vyzrálé mužstvo. Jeho herní projev má kvalitu, to musíme uznat a smeknout před kluky jako je třeba můj vrstevník Honza Procházka, který to rozděluje mladým puškám. Na to si musíme dát pozor," uvedl a ocenil kombinační schopnosti soupeře a rychlý přechod do útoku.


„My ale chceme určitě vyhrát. Budeme však rádi za každý bod, protože doma nutně musíme bodovat. I mojí vinou jsme zbytečně promarnili minulý zápas s Tatranem Rakovník," prohlásil Sása Vlasatý s přáním, aby vyšlo počasí a derby viděla alespoň tisícovku diváků. Sám pamatuje, když na druhou ligu prý chodilo na pět tisíc lidí. „Taková derby utkání tady v regionu chyběla. Myslím, že naláká i diváky z okolí. Na podzim bylo fajn, že na utkání přišla zajímavá jména z kladenské historie, včetně mých trenérů z mládežnických let. Byla tam výborná atmosféra," pochvaloval si.

Ulice u hřiště bude tentokrát uzavřena

Jeho tým by měl sázet na svoji silnou zbraň, již jsou standardní situace. „V poslední době ale při nich nejsme potřebně hladoví. Kdybychom si gólem ze standardky pomohli, bylo by to perfektní," přeje si borec, jenž po Kladnu, kde začínal ve svých sedmi letech, hrál dlouhé sezony za třetiligové Ovčáry.
To, že ho trenér Martin Čurda ještě povolal do divize, považuje za malý zázrak. „Kdyby mně někdo před čtyřmi pěti lety řekl, že dnes budu hrát divizi, tak bych si poklepal na čelo," usmál se Tomáš, jenž fotbalu dával a v šestatřiceti stále dává všechno. Stejně jako stejně staří borci na druhé straně nedělní barikády.

Fotbalová Hostouň už sice před lety zažila zápas, kdy na starou gardu Sparty přišlo v rámci oslav 100 let fotbalu v obci 1200 diváků, jinak ale větší nápor diváků nezná. V neděli by na derby s Kladnem mohla dorazit klidně tisícovka lidí, a tak Sokol přichystal některá opatření.


Posílena bude pořadatelská služba, klub najal také Security kvůli případným nepřístojnostem v hledišti. Otevřeny budou dvě pokladny u hlavního vchodu a jedna z boku hřiště. „Zajištěny jsou samozřejmě i stánky s občerstvením, kromě restaurace budou otevřeny čtyři další," řekl Deníku předseda Sokola Jiří Hondl, který také slíbil poločasové slosování vstupenek o ceny.

Možná nejdůležitější informací je ta o parkování. Ulice u hřiště bude tentokrát uzavřena, dostanou se tam jen hráči a vedení obou klubů. Pro fanoušky ale fotbalový klub parkování připravil. „Domluvili jsme se s majiteli zatím nezastavěných parcel pod hřištěm směrem na Jeneč a tam bude možné auto zaparkovat. Na místo řidiče přesně navedou naši pořadatelé," slíbil Jiří Hondl, který nechce nechat nic náhodě.


I tak upozorňuje, že je lepší dorazit na utkání trochu s předstihem.