„Hodně lidí udělalo hodně práce, aby se všechno povedlo," usmívá se starostka obce Lucie Wittlichová.

Právě ona je důležitou součástí současné zákolanské kopané.

Nevadí, že je ženou, ani že fotbalu dlouho nijak nefandila. „Mnoho mi neříkal, ale pak začal hrát syn a já jsem viděla, že fotbal je fenomén, který může lidi bavit i spojit. Proto obec klub podporuje," říká rodilá Pražačka, jejímž snem bylo dlouho stěhování na vesnici.

V zákolanském Sokolu jsou dneska rádi, že se jí sen splnil a že stala starostkou.

Ona a její úřad pomáhají.

„Musím ji pochválit, opravdu pomáhá hodně. Ale nerad bych zapomněl i na jejího předchůdce pana Dobeše, už ten nám vycházel vstříc a podpořil třeba zdejší turnaj Budečsko, v němž se střetávají týmy z okolí," říká předseda klubu Antonín Souček.

Program oslav Sokola ZákolanyTen vedl klub od svých šestadvacet let, před padesátkou odešel, ale při znovuobnovení Sokola v roce 2005 se zase vrátil. „Kluci přišli a že prý s tím mám zkušenosti. Chtěl jsem jim ještě pomoci," vypráví.

Výbor postavili v Zákolanech dobrý. Kromě Součka zde pracuje už pětaosmdesátitelý, ale pořád vitální někdejší skvělý fotbalista Jiří Herout, dále otec prvoligového fotbalisty Václav Kalina, Jan Kolenčík a také Jiří Vašátko.

„Jeho táta Alois tady vlastně zakládal hřiště a stadion je pojmenovaný právě po něm. I od Jirky, který mimochodem býval výborným hráčem naší slavné generace hrající i B třídu, je to oběť, protože bydlí až ve Slaném. Tady má jen nějakou chatku, kde ani přespat nemůže, takže hned po utkání míří domů," vysvětluje Souček.

Jeho i Jiřího Herouta mrzí, že není víc přímo zákolanských hráčů a věří v lepší zítřky, protože zásluhou Ivana Nováka se v Zákolanech hodně rozjela i mládež a dnes tam kope více než dvacet kluků.

„Máme hlavně přespolní hráče a jsme za ně rádi. I když za nás se bojovalo víc srdíčkem, ze hřiště jsme museli jít vždy unaveni. Naši kluci nejsou špatní hráči a mohli by postoupit, museli by však víc chtít," hartusí naoko Jiří Herout.

Výš by Zákolany opravdu jednou chtěly a nemíní čekat moc dlouho. Souček i Herout se zasní hlavně při vzpomínce na začátek 70. let, kdy Sokol postoupil do krajské I. B třídy a nehrál tam žádné druhé housle. „Přijeli jsme třeba do Hořína, kde nás pozorovali funkcionáři z Mělníka. A povídají: Celej váš útok okamžitě bereme," směje se Antonín Souček.

Naše řeč se teď stáčí k fanouškům. Nechodí jim úplně málo, ale kolikrát to nestačí ani na rozhodčí. „Stane se, že vyberu jedenáct stovek, ale to bylo teď naposledy, kdy bylo hezky. Jinak to vážně ani na soudce nestačí. Dříve to bylo lepší. Přijel na kole a když to pokazil, nemohl tak rychle ujet," smějí se oba pánové.

Samostatnou fanouškovskou kapitolou je Bára Štěpánová. Jestli v sousedních Otvovicích občas pokřikuje na hráče Lucie Bílá, tak v Zákolanech mají právě živočišnou Bedřišku z filmových Básníků.

Bydlí kousek od hřiště a na fotbal zavítá poměrně často. „Nejen ona, ale i její přítel pan Barabáš. Bára se umí postaral o výbornou atmosféru, kluky dovede dostat do varu. A co je pro nás ještě důležitější, pomáhá i materiálně. Těm nejmenším už koupila dvoje dresy, teď mají díky ní úplně nové," děkuje Antonín Souček.

Právě Bára Štěpánová bude příští týden v neděli 30. června jednou z ústředních postav slavnostního odpoledne ke 100 letům fotbalu.

„Věřím, že vyjde počasí a přijde co nejvíc lidí," přeje si starostka Lucie Wittlichová.

Útržky z historie

1913. Byl založen Fotbalový kroužek LIBUŠE Zákolany, a sice z podnětu školní mládeže, která navštěvovala měšťanskou školu v Kralupech a v Praze. První zápas s Libuší Libčice n/V tým prohrál 2:6.

1923. Činnost klubu byla zastavena kvůli různicím s majitelkou pozemku, na němž stálo hřiště. Ta Sokol dokonce žalovala pro neodvádění domluvených financí.

1942. Obnovení činnosti pod hlavičkou SK, od roku 1948 pod hlavičkou Sokol.

1973. Historický postup do I. B třídy i exhibiční zápas se slavnou Duklou Praha.

2000. Další konec činnosti, tentokrát na pět let. Nebylo dostatek financí.

2005. Zásluhou zkušených funkcionářů (p. Herout, Porazil, Vašátko, Souček, Kalina a další), z iniciativy hráčů a za pomoci sponzorů se podařilo dát dohromady fotbalové mužstvo dospělých. Hraje IV. třídu.

Zákolany se chystají na 100 let založení fotbalového klubu.

Mužstvo mužů hrálo na jaře výborně. 

Zákolany se chystají na 100 let založení fotbalového klubu.

Mládí Zákolan, vstupenka do časů budoucích.