Strategie trenér Nováka je jiná než v sousedních klubech. V tradičních dlouhodobých českých soutěžích na umístění moc nekouká, v zápasech zkouší všechno možné, mění hráče na všech postech včetně brankářského, "Vlastně po celou sezonu je pro nás výsledek v soutěžích podružný. Často prohráváme, protože se bavíme, zkoušíme a učíme se. Finální snahou pro nás jsou zahraniční turnaje jaký byl ten v Polsku a jaký nás čeká v červnu u moře v chorvatské Poreči," vysvětlil Ivan Novák.

Do polských Glucholaz vyrazil s dětmi ročníku 2009. Mohli hrát i o rok starší, v zápasech však pouze dva. Samozřejmě kontrola neprobíhala vůbec žádná, takže záleželo na poctivosti každého z trenérů. Další zvláštností bylo, že se nakonec turnaj nekonal v Glucholazech, ale autobus hráče vozil zpět do českých Jeseníků, kde byla připravena venkovní umělá tráva. V ceně ubytování 2400 Kč (i pro rodiče) měli Zákolanští na tři dny placenou plnou penzi a mohli zdarma využít přilehlou nafukovací halu s umělou trávou, ale i nedalekou tělocvičnu se solnou jeskyní uvnitř. "Byli jsme moc spokojeni," chválí Novák.

První zápas na 2x25 minut odehrály Zákolany proti Meblorz Schwarzedz. Šestnáctka hráčů, z nichž bylo 6 děvčat a kluci až na výjimku všichni ročníku 2010 a 11,. hrála s nadšením a slavila výhru 3:0. Pak se ale dostavila trochu únava a Pogoní Prudnik remíza 0:0, přestože byly Zákolany lepší.

Druhý den čekal tým z pod Budče největší sok - slavný Šlask Wroclaw. Klub se stadionem s kapacitou 55 tisíc diváků, jehož A tým je aktuálně první v polské Ekstraklase. "Soupeř byl trochu přerostlý, ale strach jsme rozhodně neměli. Bohužel jsme inkasovali v úvodu smolnou tečí jak od hráče, tak následně od tyče. Hra byla od nás velmi dobrá, soupeře jsme přehrávali hlavně individuálně a vytvořili si i několik šancí. Tu největší jsme měli v poslední minutě, kdy náš gólman zakončoval a následně jsme dávali po odrazu brankáře soupeře branku. Jenže neplatila pro údajný faul na brankáře, kterého se nikdo nedotkl. Což jsme si ověřili následně u videa, které jsme pořídili," litoval po porážce Ivan Novák.

Další zápas byl opět fyzicky náročný, tentokrát byla protivníkem Sleza Wroclaw. Klub z kdysi české Vratislavi disponuje fotbalovou i basketbalovou akademií a i provozuje ženský fotbal na nejvyšší úrovni. "Hráči byli stejného vzrůstu, ale fotbalově nadstandardní. Dělali nám velké starosti, ale nakonec jsme se štěstíčkem skórovali aspoň z penalty a vyhráli 1:0," těšilo Nováka, jehož mužstvo tak mělo před posledním dnem reálnou naději na bronz.

Na úvod nastoupilo proti Fotbalové Akademii Sosnowiec z dvousettisícového města v Malopolsku a nebylo favoritem - soupeř totiž s nikým neprohrál. Jenže po deseti minutách, kdy se nedostal za polovinu a inkasoval branku, se začal divit. Bohužel se stala věc, která se zákolanským týmem hodně zatřásla. Po střele z dálky, která se odrazila od břevna dolů a vyletěla z brankové  čáry ven mimo, rozhodčí odpískal domácím gól. "Nespravedlnost, beznaděj a frustrace vyústila navíc v další gól v nastavené třetí minutě a my nakonec prohráli," mrzelo Ivana Nováka.

Nicméně medaile pořád ještě cinknout mohla, pokud by se Zákolanům povedlo remizovat s AKS Mikolow. Nicméně soupeř hrál svoje první utkání v ten den, naopak Novákovi hráči už byli vyšťavení a měli jen dva hráče na střídání. Branku obdrželi zkraje utkání a na odpor se už nezmohli. Prohráli jasně 0:4. Únava nás už přemohla. Konečné čtvrté místo je úspěchem hlavně vzhledem k věku našich dětí, soupeři byli starší. Před turnajem bych umístění bral všemi deseti, ale když máte před posledním zápasem šanci na medaili, jste zklamaní," dodal Ivan Novák, jehož klub reprezentoval Kladensko opravdu výborně.