Jakub Podaný jako hráč netušil, že skončí zrovna u mikrofonu. Ale umí mluvit bez přípravy, přímo, k věci. Kdy to poznal, neví přesně. „Už jako hráč jsem ale hodně sledoval studia s fotbalovými komentáři, snažil se o týmech i hráčích a trenérech zjistit co nejvíc. Tehdy jsem to bral jako součást mojí profesionální přípravy na další zápasy, na protihráče. Sice to byla spíše kulisa, dnes to beru víc analyticky, ale bavilo mě to,“ říká borec, který si vzal za manželku moderátorku Událostí na ČT Janu Peroutkovou, a tak se jedná už o multitelevizní manželství.

Že by měl už jako hráč oblíbeného či neoblíbeného experta, to prý ne. Ale je rád, že se dostal zrovna do týmu na O2 TV. „Už jako hráče mě občas pozvali do pořadu Tiki-taka, což byla fajn zábava. Jsem rád, že jsem dostal tuhle nabídku, mohu zůstat u fotbalu, jemuž přece jen rozumím nejvíc, dělám ho od malička. Teď máme v podstatě nový tým a tam panuje výborná nálada. Přirovnal bych to k fotbalové šatně, protože také tady se popichujeme, děláme srandičky jeden na druhého a v takovém prostředí se pracuje dobře,“ je rád pětatřicetiletý rodák z Přerova, který si kdysi zahrál i pro českého fanouška tajemnem vonící indickou ligu.

Právě v Indii začal s psaním blogu, který byl rychle hodně sledován. Že umí Jakub tnout do živého ukazuje také na svém twitterovém účtu. Sledují ho jak fanoušci, tak média a ta ho rychle distribuují mezi ty, kdož na síti tolik času netráví.

Jakuba Podaného nezajímavá jen fotbal, proslulé jsou rovněž jeho komentáře třeba k počítačovým hrám. Nejvíc ale zůstává u zeleného pažitu, kam se dokonce vrátil jako hráč a výrazně pomáhá Hřebči u Kladna. Také díky němu, či dalšímu ex-ligistovi Tomáši Jablonském, tady vyrostl jeden z nejlepších celků Středočeského krajského přeboru.

Víc doma se už však Jakub cítí u mikrofonu ve studiu, kde ale občas musí řešit také nepříjemné věci jaké fotbal přináší. „Pak jde legrace stranou, ale já nejsem úplný kritik za každou cenu, protože vím, že hráči sice chybují, ale mají na svá rozhodnutí zlomek sekundy a ne vždy je jejich rozhodnutí dobré. Když někoho zkritizuji, tak mám zásahu, že vysvětlím, proč se hráč při chybě zachoval tak, jak se zachoval. Někdy musíte ´posekat´ i kluky, se kterými jste hrál nebo s nimi dokonce kamarádíte. Těm napíšu, abych jim vysvětlil, proč jsem to či ono na jejich adresu řekl. A musím říci, že zpětnou vazbu mám dobrou, berou to jak hráči, tak fanoušci. I když ve fotbale vždycky přijdou také situace, kdy se svým názorem nemůžete zavděčit všem,“ usmál se na závěr Jakub Podaný.

Chlapík, jemuž to šlo nohama a teď jde i pusou a mozkem.

Což není ve fotbale právě obvyklý jev.