Galerie: Cat Roadshow Hrušovany

CAT Roadshow Akci uspořádala společnost Zeppelin, která je u nás oficiálním prodejcem stavebních a těžebních strojů Cat. Hosté si mohli vyzkoušet řídit třeba pásový dozer Cat D6 XE s elektrickým pohonem. Dieselový agregát zde pouze vyrábí elektřinu. Celková spotřeba paliva je nižší až o 35 % a díky menšímu množství pohyblivých částí klesly i náklady na údržbu. Cat D6 XE si dokáže sám udržovat jak rychlost, tak sklon a úhel radlice. Na dálku jee mu možné vymezit i oblast, v níž má dovoleno se pohybovat. Mohutný rozrývač na zádi slouží k narušování mimořádně houževnaté, například jílovité zeminy, s níž by si samotná radlice neporadila. Jednodušší terénní úpravy dokáže stroj provádět poloautomaticky, na základě importovaných 3D modelů. Couvací kamera s velmi dobrým rozlišením napomáhá bezpečnosti práce. Strojníkovo pracoviště je skvěle odhlučněné, vybavené klimatizací a radiem. I v letních vedrech tu prý bývá příjemně a mírný přetlak chrání i před prašností. S dálkovým GPS řízením pracuje i radlice připojená ke smykem řízenému nakladači Cat 299D3. Pomůže rychle a jednoduše vytvářet rovné i svažité plochy, jako jsou třeba cesty.
Obzvlášť velký zájem budilo kolové rýpadlo Cat M318 opatřené tzv. tiltrotatorem. Tahle neuvěřitelně šikovná součástka s možností otáčení o 360 stupňů svou obratností připomíná robotickou ruku. Umožňuje použití celé škály příslušenství a díky své ohebnosti dokáže pracovat i ve velmi těžkých podmínkách. Vyzkoušet si práci s tiltrotatorem chtěl každý, šanci však dostali jen návštěvníci s jistou dávkou strojnických zkušeností. Největší "exponát", scraper Cat 627k, se jako jeden z mála za celou dobu nepohnul. Na ukázku jeho práce v areálu vytyčeném pro akci nebylo dost místa. Čtyřicetitunový kolos nabírá zeminu a převáží ji na určené místo, kde ji opět rozprostírá. Najednou dokáže převézt až 18 kubíků materiálu. Korba je v přední části opatřena břitem, který hlínu odřezává a nahrnuje dovnitř. Na místě vykládky na místo skládky se otevře záklopka, materiál je rozprostírán a pojezdem částečně zhutňován. Klasický kolový nakladač Cat 906M.
Pásové minirýpadlo Cat 302 jistě nejednomu z hostů připomnělo písničku "Švagr má bagr pro potěšení." Aby se ale z bagrování stala příjemná kratochvíle, chce to trochu cviku.
K vidění byly i různí druhy zdrojů energie - například diesel generátor Cat DE 65 GC... ... nebo Cat C 4.4 CRTA. Zlatým hřebem akce je již tradičně soutěžní klání strojníků. V první disciplíně šlo o přesné umístění písmenek do šablony - pomocí rýpadla s drapákem. Diskvalifikace hrozila za sebemenší poškození písmen. Umístění muselo být zcela precizní. Správný výsledek pak vypadal takto. Disciplína číslo dvě spočívala v postupném zasunování kolíku zavěšeného na rameni kolového rýpadla Cat 432 postupně do tří volně stojících trubek. Samozřejmě nebylo dovoleno žádnou z trubek pokácet. Nutno podotknout, že všechny úkony se prováděly na čas a za případné chyby se připočítávaly trestné vteřiny. Poslední kolo bylo mimořádně napínavé. Nejprve je třeba naskládat na sebe tři kovové bedny pomocí nakladače s paletovými vidlemi. Pád bedny znamená okamžitou diskvalifikaci. Následně musí být bedny převezeny na opodál ležící dřevěnou paletu. A nakonec všechno uvést zase do původního stavu. Vítězná trojice strojníků. Mimochodem, zlatý medailista Radim Fucyman zvládl všechny tři úkoly s celkovým časem 10:27 a obhájil tak své vítězství z minulého ročníku.