Členů sboru je zhruba čtyřicet, ale jednotka, jež vyjíždí k nejrůznějším zásahům, má dvanáct hasičů. ,,Náš počet kolísá především podle toho, jak se kdo přistěhuje nebo odstěhuje. Kromě dvou kolegů, kteří jsou zároveň i profesionálními hasiči, chodíme všichni ostatní do zaměstnání,“ vysvětlil velitel Martin Kratochvíl, jenž v dobrovolném sboru slouží již dvacet devět let.

Poprvé mezi hasiče přišel, když mu bylo osm let. ,,Zdědil jsem to po strýčkovi, který u dobrovolných hasičů dělal dlouhá léta a byl tady dokonce starostou. K mladým se dokonce přidaly i mé dvě dcery a jsem rád, že je to baví,“ popsal velitel místních dobrovolníků.

Žilinský sbor zažil lepší časy, ale prožil i ty horší. Po roce 1989 to dokonce vypadalo, že by mohl zaniknout. Vše totiž začalo být především o penězích a technice, kterou místní hasiči nemají vůbec špatnou.

,,Povedlo se získat dotaci na kompletní rekonstrukci zásahového vozidla Tatra 138. Repase stála zhruba 1,5 milionu korun,“ uvedl Martin Kratochvíl. Dobrovolníci také využívají automobil Avia.

Hasiči z Žiliny podle statistiky vyjíždějí do čtyř minut od nahlášení události ať je den nebo noc. Když dojde řeč na zásahy, tak místní vzpomínají na povodně. ,,Tehdy jsme zasahovali na území od Zbečna až skoro k Berounu. Při lokálních povodních jsme byli například v Hoříně na Mělnicku, kde jsme stavěli protipovodňové hráze,“ zavzpomínal velitel hasičů. Dobrovolníky využívá také obec při čištění kanalizace, uklízení silnic nebo spadaných stromů.

A jaké mají místní dobrovolníci problémy? Věkový průměr hasičů je zde kolem čtyřiceti let, a přestože mají velkou základnu mladých, schází jim generace ve věku mezi dvaceti a třiceti lety. Chybí jim vybavená hasičská zbrojnice. Sice mají v obci dvě, ale ty slouží jen k parkování automobilů. Potřebovali by také zmodernizovat vybavení jednotky.

,,Spolupráce s obcí je výborná, ale peněz není nikdy dost. Pokud by se nám podařilo získat dotace od kraje, profesionálních hasičů nebo sponzorů, byl by to obrovský krok dopředu,“ přeje si velitel dobrovolníků ze Žiliny, kde mají štěstí, že zde hasiči stále jsou.

Ve spoustě okolních obcích už totiž sbory dobrovolných hasičů zanikly. Příkladem můžou být například Doksy, Tuchlovice nebo Kamenné Žehrovice.

Kozlův hasičský počin
close zoom_in Kateřina Černá se k žilinskému sboru dobrovolných hasičů podle svých slov dostala náhodou. ,,Přišla za mnou kamarádka s nápadem, že budeme běhat v požárním sportu za ženský. Tehdy jsme jely na první závody a hned jsme skončily třetí. To nás stmelilo a začalo nás to víc bavit,“ vysvětlila s úsměvem. Následně se společně s Helenou Novotnou a Ilonou Adamovou rozhodly, že obnoví činnost kroužku mladých hasičů, jenž zanikl v roce 1991. Od roku 2007 tedy v Žilině opět mají i mladé hasiče. V současné době se starají o dvacet pět dětí, s nimiž se scházejí každé úterý. ,,V zimě se děti učí například základy zdravovědy. Když počasí dovolí, tvrdě trénujeme požární sport,“ popsala Kateřina Černá. Když se ale blíží závody, nevyhnou se děti ani víkendovému tréninku. ,,Dvakrát jsme vyhráli závod požární všestrannosti, který se koná v Plchově. Soutěžili jsme také na třídenní soutěži ve Hřebči, kde bylo mladší družstvo na druhém místě a starší na místě třetím. To považuji za skvělý úspěch,“ uvedla vedoucí mladých hasičů ze Žiliny. Přejme si jen, aby to tímto směrem pokračovalo v Žilině dál a dobrovolní hasiči se zde nemusí bát o svou další budoucnost. (mat)