V současnosti má šedesátku členů, z toho aktivních kolem dvaceti a dvacet sedm dětí, v tak zvané přípravce. Podle slov velitele Zdeňka Vydry i tak sbor stárne.

Starosta hasičů Jiří Kott, velitel Zdeněk Vydra, Vladimír Štanc, Rudolf Pilný i Zdeněk Vorlíček se věnují tomuto koníčku zhruba třicet let. Ani hasičská technika není nejmladší. „Samozřejmě, že jsme mnohé vyměnili za nové, ale stále pečujeme o Tatru 805 z roku 1956. Víme, že není jednoduché získat novější vůz k výjezdu, ale stále o to usilujeme.

Udržet veterána „Kačenu“ pojízdnou stojí kluky hodně námahy. Kam ale přijedeme, je vůz středem pozornosti,“ doplnil velitel Zdeněk Vydra. V poslední době běží tak zvaná přípravka na plné obrátky. Mezi vedoucími dětí je plno nových tváří. Přípravy na srpnové soustředění potěru v Sosně na Rakovnicku vrcholí. Od toho si Stehelčevesští slibují, že konečně děti na soutěžích zaberou a získají tak vytoužené medaile.

„Velký podíl vzít pod křídla hasičů malou drobotinu měl před léty místní profesionální hasič Petr Tláchač. Pomyslné žezlo po něm převzal Zdeněk Vorlíček, dnes vedoucí mladých hasičů. Dětem se ve formě soutěží věnujeme řadu let, ale odpadlíků je mnoho. Věrný uniformě zůstal jediný Jiří Zeman.

Ten se zapojoval v přípravce těch nejmenších. Po dlouhé odmlce máme opět závodní tým. Velkým překvapením je založení ženského družstva na popud starostky obce Jaroslavy Štancové. Ty se poprvé představily na Dědkiádě ve Velvarech a poslední nebyly. Ani „dědkové“ nezůstali pozadu a díky vyhecování ženskými, oblékají se do sportovního také. Doufám, že jim to dlouho vydrží,“ dodal velitel sboru.

Naštěstí nemuseli vyjíždět v obci k nějakým pohromám. Bylo pár požárů na polích a seníků. Minulý týden ale zanechala vichřice v obci pár polámaných stromů. V posledních letech často asistují při přívalových deštích. Jindy nenápadný potůček dovede způsobit velké škody. Ještě dnes vzpomínají, jak vyjížděli pomáhat Praze při záplavách v roce 2002. Je těžké jmenovitě vyzdvihovat jedince. U hasičů musí táhnout celá parta jako jeden chlap.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Autor: Břetislav Kostka