Zhruba patnáctka mužů doslova v plné zbroji, přičemž pět z nich jsou hasiči - profesionálové, tak dnes vyjíždí ke čtyřiceti až padesáti požárům ročně. Přestože jsou všichni stále v produktivním věku, mladí nástupci bohužel chybí, protože nejsou dnes ti, kteří by se jejich výchovu chtěli dobrovolně zabývat.

„Sice bychom si i my rádi vychovávali své nástupce, ale pravidla pro práci s mládeží jsou dnes mnohem přísnější, než to bývalo. Proto si to jen nerad bere někdo na zodpovědnost,“ řekl velitel JPO III. v Unhošti Jiří Bezděk. Podle svých slov se ale přece jen těm nejmenším věnují alespoň v duchu představení práce hasičů a ve spolupráci s městem pořádají celoročně řadu zajímavých akcí v místě i okolí.

„K těm nejoblíbenějším patří tradičně den dětí, exkurze mateřských škol a školek u nás na stanici a další společenské akce. Od tradic hasičských bálů jsme také již upustili, protože je to skutečně finančně náročné,“doplnil velitel Jiří Bezděk. Při vší náročné práci, kdy tradičně jako jiní dobrovolníci vyjíždějí k zásahům často v noci či o víkendu, si dokáží ale najít čas na společné posezení s přáteli v nedáno zrekonstruované hasičské zbrojnici, kde nechybí společenská místnost stejně jako posluchárna s videoboxem.

Unhošťští hasiči mají ty nejzásadnější akce, na nichž se podíleli, navíc zdokumentované na fotografiích a pro připomenutí i varování zdobí stěny jejich služebny. Akce, které už nemají třeba v živé paměti, si tak denně připomínají, jako by staly právě včera. Mezi takové patří například dubnový požár v Kladně - Dubí v průmyslové zóně, lednový požár kotelny Hotelu Kladno či například z roku 2004 požár třicetihektarové plochy s obilím mezi Unhoští a Pavlovem.

„Je toho mnoho, kde zasahujeme a snažíme se vyjíždět okamžitě. Někdy se nám podaří vyjet do tří minut, jindy do deseti. K náročnějším zásahům vyjíždějí především ti zkušenější, ale i ti mladší se musí nakonec v terénu naučit, co je potřeba,“ doplnil velitel Jiří Bezděk. Kromě ohně zasahovali Unhošťští například při likvidaci následků velké vody v Karlštejně v roce 2002 a v Mělníku v roce 2006.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE