Od té doby splynuli hasiči s životem vesnice do takové míry, že se stali její součástí.

„Každoročně čistíme rybník na návsi, ve kterém se koupou děti a mládež z okolí. Když je nějaký problém s kanalizací, podílíme se na jeho odstranění společně s kolegy z Kmetiněvsi,“ vyjmenoval hlavní úkoly poštovických dobrovolníků jejich velitel Milan Drobný, který převzal tento post po svém otci pře šesti lety.

Za tu dobu se podařilo chlapům ze sboru zrekonstruovat hasičárnu. Část prací zvládli sami díky třem brigádám. Nové zázemí jednotky tak má klubovnu a dvě garáže pro techniku.

Pro ty nejmenší pořádají každoročně pálení čarodějnic. O prázdninách dohlížejí na zábavy pod širým nebem, které tradičně doprovází opékání buřtů. Minulý rok navázali dobrovolníci díky kolegům z Kmetiněvsi na tradiční hasičský bál s tombolou.

Při otázce na nejtěžší zásah nemohou muži nezmínit Kralupy nad Vltavou, kam vyjížděli po zničujících povodních v roce 2002. Sbor se dobrovolně přihlásil se zájmem pomoci postiženým obcím. Družstvo strávilo v zasažených místech čtrnáct dní.

„Odčerpávali jsme vodu ze zaplavených sklepů, domů, čistili jsme kostel a k němu přilehlé náměstíčko. Další naší pomocnou zastávkou byly Veltrusy, kde jsme se podíleli také na odklizovacích pracích v rodinných domech. Střídali jsme se, jelikož samozřejmě pokaždé nemohli všichni. Jezdili jsme na místo po šesti lidech jedním autem,“ shrnul působení jednotky při záplavách velitel.

Pýchou poštovického sboru je soutěžní družstvo, které vzniklo v roce 1996. Na závodech v požárním sportu se postupem času stalo stálicí na předních příčkách.

„V roce 1999 jsme dosáhli na první místo ve Vrbičanech v oblastním kole okresní soutěže či o rok dříve ve Velvarech v závodech Železný hasič, kde jsme byli také první,“ popisuje Milan Drobný úspěchy družstva.

V posledních letech jezdí soutěžní družstvo na závody pouze do Radešína, kde se mu zpravidla daří. „Letos jsme byli první, stejně jako před dvěma lety. V tomto roce jsme chtěli jet i na okres, ale bohužel to nevyšlo. Doufám, že příště se nám to podaří, “ informoval velitel, jenž vzápětí prozradil, že soutěžní družstvo již třináct let z časových důvodů pravidelně netrénuje. Pozadu nezůstává ani družstvo starších pánů, kteří mají na svém kontě řadu úspěchů včetně dvou čtvrtých míst z populární Dědkyády.

V Poštovicích se dvakrát pořádalo okresní kolo v požárním sportu na prostoru za obecním úřadem. Také třídenní hra Plamen se uskutečnila na poštovických pozemcích.

Na závěr velitel připomněl, co je pro něj nejdůležitější pro dobrý chod sboru. „ Pro mě jsou zásadní minimálně čtyři lidi, kteří budou mít o sbor jako takový zájem. Jinak to nemůže dobře fungovat. Jeden člověk to zvládne, musíte tomu obětovat mnoho hodin. A také je důležité, aby to bavilo mládež,“ shrnul klíč k úspěchu Milan Drobný.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE