Za dlouhých sto dvacet pět let se mnohé změnilo. Sbor dobrovolných hasičů Černuc přečkal zdárně obě světové války a do nového desetiletí jednadvacátého století vešel s počtem čtyřiceti devíti členů. Podle informací jednatele sboru Zdeňka Husáka je toto číslo zlomkové oproti době Sametové revoluce, kdy se k dobrovolníkům hlásilo i osmdesát obyvatel vesnice.

"Staří hasiči odcházejí a mladí již nemají o řemeslo takový zájem jako dříve. Poslední zápis v kronice o dětském oddílu jsem nalezl téměř před deseti lety, v roce 1990. Nejmladší členové sboru jsou vlastně jeho odchovanci,“ uvedl jednatel sboru s tím, že nejmladší členi sboru mají pubertu už dávno za sebou. „Ladislav Potluka a Vladimír Tajč jsou živoucí vzpomínkou na zlaté časy hasičů v Černuci,“ dodal Husák.

Sbor dobrovolných hasičů Černuc v plné síle.

Dětský oddíl sklízel i úspěchy v řadě soutěží. Dnes vyhrávání pohárů leží pouze na bedrech oddílu chlapů, který vyjíždí na závody nejen do Kladenska, ale například také do Litoměřic. Mezi velvarskými dobrovolníky a hasiči z Černuce panuje zdravá rivalita a obě družstva si tak nejvíce váží vítězství jednoho nad druhým.

„Pamatuji se na soutěž ve Stochově, kdy jsme v nejrychlejším útoku nad velvarskými zvítězili a získali tak velký pohár. Ten má nyní své čestné místo v restauraci,“ prozradil Zdeněk Husák.

Roční zásahy sice mohou Černucští spočítat na prstech jedné ruky, ale o to zajímavější často bývají. „Ve vzpomínkách nejen pamětníků, ale i celého sboru je slavný zásah při údajném požáru domu na návsi. Už když jsme se k místu blížili, bylo nám divné, že kouř, který se line z oken, je černý. Vlezli jsme do místnosti a uprostřed obýváku hořela velká pneumatika od traktoru. Začali jsme ji tedy hasit a najednou přiběhl majitel a začal se rozčilovat, že na ni vaří oběd,“ popsal netradiční zásah jednatel sboru.

Při zmínce o hasičských bálech vzpomíná Zdeněk Husák na doby minulé, kdy se konaly plesy jak se patří. „Dnes nejsou na takové akce prostory, do místní restaurace se tolik lidí nevejde. Je to těžké,“ povzdechl si. Tradičně se dobrovolníci podílejí na pořádání na dětského dne a zaštitují pálení čarodějnic. Také spolupráce s obecním úřadem funguje, například minulý rok vyčistili hasiči vodní nádrž.

Zdeněk Husák popsal Kladenskému deníku, proč je hasič. „V hasičině jsem vyrůstal, můj děda a táta byli oba dobrovolníci. My pomáháme nezištně lidem, které jsme nikdy neviděli. Dnes každý jako první přemýšlí co mu z toho kápne do kapsy a teprve pak se k něčemu má. Myslím, že vzhledem k době je otázkou času, kdy sbory dobrovolných hasičů zaniknou. Lidé nemají čas ani peníze. Dobrovolníci musí pracovat se starou technikou a tím riskují život. Přesto se vrhají do ohně a pomáhají,“ uzavřel.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE