Vzniklý sbor se stal členem Hasičské župy Povltavské a později přestoupil do Vrabčíkovy župy Slánské. Sbor se pravidelně účastnil vše hasičského sjezdu v Praze, veřejných cvičení, národních slavností, sjezdů, kurzů a pohřbů. Mezi zásadní zásluhy nově vzniklého sboru patřilo také založení spolkové knihovny či vyvíjení divadelní činnosti včetně tanečních zábav a kupletů. Na volání pražského rozhlasu na jaře bouřlivého roku 1948 reagoval kolektiv jarpických dobrovolníků rychlým odjezdem do postižených Kralup, kde pomáhali odčerpávat vodu z postižených objektů.

Nyní má Sbor dobrovolných hasičů Jarpice jedenatřicet členů, které vede velitel Petr Bareš za pomoci starosty Václava Volfa staršího. Donedávna se mohli Jarpičtí pyšnit také oddílem mládeže, který není ve sborech menších obcí tak obvyklý.

„Oddíl mládeže jsme měli od roku 2003 až do letošního května. Kluci vyrostli, tím pádem se oddíl rozpadl. V dubnu chceme dát dohromady nové družstvo z podstatně mladších dětí. Doufáme v dostatečnou podporou rodičů, bez níž to jde jen těžko,“ řekl Kladenskému deníku velitel Petr Bareš.

O skvělém vedení mládeže hovoří i řada úspěchu, které si děti přivezly ze soutěží. „Například opakovaně dobrých výsledků dosáhly ve štafetě čtyři krát šedesát metrů a v požárním útoku s vodou. Účastnily se soutěží pořádaných Okresním sdružením hasičů Kladno, do Bechlína i Hřebče,“ doplnil výčet mládežnických úspěchů velitel.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE

Muži založili soutěžní družstvo v roce 2000. Pravidelně se účastnilo závodů v Radešíně, Černuci a Poštovicích a okresního kola ve Stochově. Nejvíce nasbírali bramborových medailí v dobré konkurenci devíti až čtyřiadvaceti zúčastněných družstev v jedné soutěži.

„Bohužel družstvo se po pár letech rozpadá pro nezájem, ale hlavně kvůli pracovnímu vytížení některých jedinců, kteří pracují i o víkendu, kdy jsou závody převážně pořádány. Věříme v co nejrychlejší obnovení této činnosti,“ vysvětlil současné problémy člen sboru Václav Volf mladší.

Chloubou jarpických dobrovolníků je historická zachovalá stříkačka z roku 1889, se kterou se v roce 2007 poprvé sbor účastnil celorepublikové slavnosti historické techniky v Litoměřicích s velkým úspěchem. „V Litoměřicích jsme strávili dva dny a předváděli jsme ukázky s vodou. Měla a nás zájem i televize a také jsme dostali pozvánky na slavnosti do Olomouce a Maďarska,“ zdůraznil velitel Bareš.

Raritní zábavou Jarpických pořádanou tamním sborem jsou takzvané neckiády. „Pořádáme je na soukromém rybníku Pavla Nováka, který nám ho nechává k dispozici. V jeho okolí je moc hezké prostředí,“ poznamenal Václav Volf.

V dnešní ne zrovna příznivé době je podle velitele Petra Bareše pro dobré fungování sboru nejdůležitější volný čas. „Je potřeba mít pár lidí, kteří budou mít dost volného času , aby mohli připravovat soutěže pro děti a přilákat tak mladé více ke sboru,“ uzavřel velitel Sboru dobrovolných hasičů Jarpice, jenž čtenáře zve na webové stránky www.sdh jarpice.cz.