Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Hostouň byl založen už v roce 1886. V roce 1972 měl obdivuhodných 182 členů.

I když to s hostouňskými hasiči koncem minulého století nevypadalo vůbec dobře, od roku 2005 opět fungují. Aktuálně má sbor členskou základnu o šestapadesáti členech.

Hostouňská výjezdová jednotka už druhým rokem figuruje v kategorii JPO 3. Kromě Hostouně zajišťuje požární ochranu i pro obce Dobrovíz, Běloky a Pavlov. K tomu jí slouží zásahové vozidlo CAS 32 TATRA 815 a od loňska nový dopravní automobil Fiat Ducato. Kromě toho mají v Hostouni také starou koněspřežnou stříkačku. Aktuálně uvažují o jejím umístění do muzea a dále o pořízení nového vozu.

„Řešíme, že by naše Tatra mohla jít na repasování. Druhou možností pak je pořízení nového vozu, to ovšem není příliš pravděpodobné. Vše záleží na tom, na jaké dotace se nám povede dosáhnout. Všechno se zkrátka odvíjí od financí,“ řekl pro Kladenský týden starosta sboru Michal Svrčina, který je ve funkci třetí rok.

Zatímco vozidlo by hostouňští hasiči potřebovali lepší, na zázemí si stěžovat nemohou.

„Od listopadu loňského roku máme nově zrekonstruovanou hasičárnu. Díky různým dotacím jsme mohli rozšířit garáž, zavedli jsme nové ústřední topení i teplou vodu, vyměnili jsme okna a dveře, máme také novou fasádu včetně zateplení,“ popsal starosta Svrčina rekonstrukci, která stála kolem milionu korun.

Kromě různých zásahů se hostouňští požárníci věnují také kulturnímu dění v obci. Pořádají pálení čarodějnic, dětský den nebo hasičský ples. Zároveň organizují sběr železného šrotu.

Jediné, co snad sboru opravdu chybí, je angažování se v požárním sportu, a to zejména v mládeži.

„Dvakrát jsme zkoušeli mládež vést k požárnímu sportu, vždy to ovšem ztroskotalo na tom, že nikdo neměl dost času, aby se dětem pořádně věnoval,“ uzavřel Michal Svrčina.