Jako jediní v regionu se mohou spolu s velvarskými kolegy pochlubit vyšívanou bojovou zástavou, již dostali v roce 1998 u příležitosti 115. výročí založení sboru. Součástí sboru je také kroužek mladých hasičů, kteří jsou pro dobrovolníky tím nejcennějším, jelikož znamenají pokračování řemesla.

„Oddíl máme smíšený, nerozděluje děti podle věku. Mladší soutěží s těmi staršími a moc jim to jde, jelikož se o to víc snaží. Fungujeme zatím dva roky, ale na soutěžích se i tak umísťujeme na předních příčkách. Za uplynulý školní rok jsme se v regionální soutěži Plamen umístili na krásném druhém místě. Úspěchem je také třetí místo v Zimní lize,“ informuje o dětských úspěších jedna z vedoucích mládeže Věra Svobodová. Zároveň dodává, že největší úspěch je zapálenost dětí pro hasičskou činnost.

„Opravdu, docházku máme téměř stoprocentní. Scházíme se každé pondělí, a když máme před soutěží, tak třeba i třikrát týdně. V oddílu máme pět dívek a sedm kluků, ale holky strčí kluky do kapsy,“ doplňuje vedoucí.

Z památných výjezdů sboru nemůže velitel jednotky Michal Veselý zapomenout na povodně 2002. „Z kladenských dobrovolných sborů jsme zasahovali prakticky nejvíce. Začínali hned v počátku velké vody na úřadu vlády. Tam jsme byli jediní dobrovolníci z Kladenska. Po té jsme pomáhali u Berouna, v Kralupech, ve Zbečně a Nelahozevsi. Odčerpávali jsme vodu, stavěli protipovodňové zdi, vyklízeli budovy. Snažili jsme se dělat, co bylo zapotřebí,“ vypráví o náročné akci velitel. Za pomoc při ničivé vodě dostal sbor ocenění od ministra vnitra.

Také přírodní kalamity zaměstnávají chlapy ze sboru. Při velmi suchém létu, které zasáhlo naše území před třemi lety, neměli hasiči jediný den bez výjezdu. Hlavně k požárům polí a lesů jezdili i třikrát denně. „Popadané stromy či jakákoliv jiná pomoc v obci je pro nás naprostou samozřejmostí,“ říká starosta Sboru dobrovolných hasičů Pchery Pavel Svoboda.

Ani s kulturní činností nejsou Pcherští pozadu. „Pořádáme hasičské bály, dětský karneval, ve spolupráci s jinými spolky organizujeme dětský den. Tradiční je také sběr železného šrotu. Velmi dobře spolupracujeme se sportovními oddíly, vzájemně si vycházíme vstříc. Také jezdíme za kulturou do divadel a na Moravu na návštěvu sklípku. Plánujeme udělat pro děti v sále Dělnického domu divadlo,“ vypráví o součastných i budoucích plánech kulturní organizátorka, správcová, jednatelka a hospodářka v jedné osobě Vladimíra Horká.

Sbor dobrovolných hasičů Pchery se může chlubit novou garáží, na které má zásluhu obecní úřad. „Jelikož naše výjezdové auto je Tatra CAS 31 z roku 1978, máme velký problém se sháněním náhradních dílů. Pokud by se nám podařilo získat nové auto, nevešlo by se do té staré garáže, jelikož jsou nízké. Obecní úřad nám přispěl částkou dva a půl milionu korun na novou garáž, za což mu děkujeme,“ řekl velitel.

Z nejvíce zasloužilých členů uvádějí hasiči shodně. Pavla Maršálka, jehož rok narození sahá do roku 1936. Byl jeden z prvních, kteří stáli u zrodu hasičské soutěže Plamen, jako vedoucí mládeže ve hře.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.