Nejinak tomu bylo v Jedomělicích, kde představitelé obce rozhodli o založení sboru dobrovolných hasičů o rok později. O tom, že minulé generace učinily správné rozhodnutí, se lidé přesvědčili v uplynulých letech nesčetněkrát, kdy pod křídly svatého Floriána nasazovali životy v plamenné výhni. Například v živých vzpomínkách nejen pamětníků zůstává požár rodinného domku Albíny Petržílkové, při němž sama majitelka tragicky zahynula.

V současné době tvoří Sbor dobrovolných hasičů Jedomělice osmačtyřicet členů z čehož deset patří k výjezdové jednotce. Celé partě velí od roku 2000 Jiří Pospíšil, který díky svému povolání vyšetřovatele požárů u Hasičského záchranného sboru Kladno přináší do kolektivu cenné rady a zkušenosti.
„Před devíti lety dolehla nejen na nás, ale i na okolní obce, krize, jež bohužel zapříčinila rozpad většího počtu sborů dobrovolných hasičů. My jsme jí naštěstí ustáli. Avšak dnes se potýkáme s problémem absence družstev mládeže. Mladí zkrátka nemají zájem,“ vysvětluje velitel Jiří Pospíšil.

Jedoměličtí působí převážně v katastru své obce. Jsou tedy spolu s fotbalovým družstvem nejaktivnějšími složkami obce. Pořádají pro děti ke konci prázdnin zábavné dny, kdy vyvezou svou techniku z hasičárny. Součástí hlavních událostí v době plesové sezony je pravý hasičský bál s bohatou tombolou. Dobrovolníci se také starají o výzdobu vánočního stromečku na návsi. Hasičská zbrojnice je umístěna v samém srdci Jedomělic, není tedy divu, že kdykoliv se v jejím okolí něco děje, sejde se téměř celá obec.

„Když se rozhouká siréna či pouze vyjíždíme s naší Tatrou, které přezdíváme Kačena, často se až nestačím divit, kolik lidí se u hasičárny sejde. To je v pořádku, ale že by někdo sám od sebe přišel do zbrojnice, na to bohužel není dostatek času,“ přiznává velitel, podle jehož slov jsou k dobrému fungování zapotřebí dvě věci: finance a schopní lidé, kteří zaujmou celý kolektiv.

„Naší prioritou číslo jedna je založení družstva mladých hasičů. Jinak si myslím, že naše parta funguje skvěle. Vedení obce nám vychází vřele vstříc, samozřejmě v rámci svých možností. Máme koupené nové hadice s dosahem po celé obci. Naše stříkačka je díky péči dvou strojníků v bezvadném stavu. Jednou za rok prověříme své schopnosti v procvičovacím cvičení. Mohu říci, že kdyby, nedej bože, začalo hořet, jsme plně schopni zásahu,“ vypravuje velitel.

Dobrovolníci také zajišťují každoroční vyčištění požární nádrže a místního potoka. Svou ruku k dílu přiložili i v nešťastném povodňovém roce 2002, kdy v Kralupech nad Vltavou odpracovali padesát hodin při likvidaci škod převážně v rodiných domech a vyhlásili humanitární sbírku pomoci pro obec České Kopisty v Litoměřickém kraji.