Střed obce zaplnily naleštěné červené vozy okolních sborů. Před technikou nastoupení hasiči ve slavnostních uniformách vyslechli úvodní proslov doplněný o jedno zasloužené vyznamenání. Medaili a ocenění za půl století práce u sboru obdržel Josef Novák.

Diskutovalo se, popíjelo a jedlo. Chodníky lemovali zvědaví diváci. Hasičský potěr pod vedením Martiny Levákové a Kateřiny Lacinové předvedl požární útok.

„Máme pětadvacet dětí s přípravkou. Nemáme však prostor na cvičení, proto jsme předvedli požární útok na silnici. Brzy ale začneme trénovat na pozemku od obce,“ řekla Martina Leváková.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.

Chválou nešetřil starosta OSH Kladno Oldřich Zuska. „Ve většině sborů bylo nucené přerušení, jsou to generační problémy. S mládeží pracují na dobré úrovni. V okrese přibývají sbory, které s dětmi pracují, ale smutné je, že odrostou do dorosteneckého věku a přestanou pracovat, “ povzdechl si.

V minulosti Brandýsek patřil do sdružení několika sousedících obcí. V roce 1889 založili předkové dobrovolné hasiče v Olšanech. Všude byly statky a usedlosti a na základě toho vznikli. Vybaveni byli čtyřkolovou stříkačkou, třemi díly savic, jedním sacím košem, sto patnácti metry hadic a jednou proudnicí.

Přerušení činnosti se dotklo i Brandýsku. Krize začala po sametové revoluci. Lidé měli jiné starosti a také přestaly přitékat peníze. Nečinnost sboru trvala deset let.

„V lednu 1997 jsme začali opět fungovat. Dala se dohromady parta mladých lidí, kteří neměli žádného koníčka. Roman Ondráček na sebe nabalil další lzájemce – Stanislava Klímu, Jiřího Linharta, Martina Zacha, Radka Hanilce, Jaroslava Leváka, a co je vidět dneska, je výsledek za dvanáct let,“ vyprávěl starosta SDH Jiří Veselý.

„Začínal jsem způsobem – tady máš klíče a starej se. V garáži byla nefunkční Tatra 805, čtyři prasklé hadice a stříkačka. Pomáhali jsme odstraňovat následky větrů v pantoflích, kraťasech a svými pilami. I v roce 2002 při povodních jsme vypomáhali v Kralupech a Veltrusech,“ vyprávěl velitel Roman Ondráček.

„Jsme zařazeni do JPO 5, to znamená, že působíme jen v obci. Pokud je třeba, zavolají a vyjíždíme mimo rajón. Garáž jsme schopni opustit do deseti minut. Pamatuji na velký požár skládky v Uhách a požár zámečku v Kolči. Dnes jsme vybaveni trambusem cisternou, máme motorové pily, osvětlovací stožár, kalové čerpadlo a dostatek výstroje. Všechno je o penězích,“ doplnil.

Jedenatřicet let starý trambus Milenka na veterána nevypadá. Hasiči jsou u ní víc než doma, ale manželky to zatím snášejí.

Mezi cenné pomocníky sboru patří také pes Soptík. Před sedmi lety ho v zimě našli dobrovolníci na ulici třesoucího se chladem. „Nikdo se o něj nepřihlásil, a tak jsme si Soptíka nechali. Má zrzavou barvu jako oheň. Vždy když jede houkající auto, vyběhne na terasu a vyje,“ uzavírá s úsměvěm velitel.

Autor: Břetislav Kostka