Oni pánové nejsou nikým jiným než zakladateli Sboru dobrovolných hasičů Vraný. Již koncem zmiňovaného roku podalo do prozatímního spolku přihlášku 56 vranských občanů. Ovšem oficiální vznik je datován rokem pozdějším, ve kterém byly také schváleny stanovy. V březnu se uskutečnila první valná hromada, na niž byli zvoleni mimo předsedy a starosty hasičů také dnes méně známé posty cvičitele a zbrojmistra. Od doby těchto událostí uplynulo dlouhých 125 let.

V současnosti patří Sbor dobrovolných hasičů Vraný mezi jednotky požární ochrany pátého stupně s několika výjezdy ročně. „V loňském roce jsme vyjížděli víckrát, jelikož v našem okolí řádil žhář, který zde napáchal mnoho škody,“ řekl velitel vranovských dobrovolníků Václav Sýkora.

Z techniky mají hasiči k dispozici Avii s požární stříkačkou PS 12 a Škodu 706 RTHP CAS 25, nechybí ani plovoucí čerpadlo a elektrocentrála.

„Náš sbor zabezpečuje mimo jiné přibližně 150 hektarů lesů, řadu hektarů polí, několik stohů a dva významné zemědělské podniky. Zároveň jsme činní i u požárů mimo katastr obce, neboť řada obcí v okolí nemá cisternový výjezdní vůz, čili vyjíždíme i do vedlejšího kraje, jako tomu bylo například v dubnu tohoto roku, kdy jsme jako první přijeli do obce Telce, která leží v Ústeckém kraji, k požáru stodoly,“ informoval člen sboru Jan Turek.

Ač by se mohlo zdát, že dobrovolníci městyse Vraný patří mezi menší sbory, opak je pravdou. „Členská základna čítá na sedmdesát členů. Do tohoto počtu patří dvě družstva žen, dvě mužů a samozřejmě dvě družstva našich malých hasičů. Nejdůležitější pro dobrý chov dobrovolných hasičů jsou sehraní lidé, které hasičina baví a chtějí svému koníčku něco dát. Jakmile se sejdou takoví lidé, zvládne se všechno,“ popisuje velitel klíč k úspěchu.

Podle jeho slov hasiči obecně fungují v určitých vlnách, které se střídají podle zájmu zúčastněných. „Když mě bylo osm let, oslovili mě a mé kamarády dobrovolní hasiči. Založili v roce 1978 dětský oddíl a začali s námi jezdit na závody a soutěže. My jsme samozřejmě postupem času začali mít jiné starosti, šli jsme na vojnu, řada z nás se oženila a založila rodinu. Pak vyvstala otázka, kdo po nás převezme sbor. Také my jsme si začali vychovávat své nástupce a ti dnes vychovávají další generaci,“ vysvětlil velitel.

Mladí hasiči sklízejí úspěchy v okresní soutěži Plamen, ale i v orientačním běhu. Vranští by rádi na podzim uspořádali na svém hřišti kolo požární hry Plamen.

Součástí sboru jsou od června dvě ženská družstva, která se hned začala připravovat na závody. „Podle mého názoru je lepší, když jsou všichni z rodiny dobrovolní hasiči. Lépe to pak funguje a nevázne komunikace mezi členy. Jak říkám, nejdůležitější je parta lidí, které hasičské řemeslo baví a chtějí se mu věnovat,“ uzavřel Václav Sýkora.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE.