Vše začalo přímo předpisově v roce 1973, kdy největší hospodář Stanislav Raiman podal návrh na založení sboru. Lidé pod patronátem sv. Floriána třímajícího v rukou symbolické vědro vody se začali scházet v počtu devatenácti členů. Společnými silami si na darovaném pozemku, který poskytl jeden ze členů, vystavěli první hasičárnu a následně zakoupili spolu s obecním úřadem první stříkačku. Jak prozradil starosta hasičů Zdeněk Kutil, je tato památka ve výbavě hasičů dodnes.

Ve své dlouhé historii zažili kutrovičtí dobrovolníci několik úpadků své činnosti a následných zmrtvýchvstání, které vždy souvisely s nástupem nové generace. Stejně tomu bylo i v 70. letech, kdy celý sbor čekal na příchod pánů Kernera, Maťatka a Haranta, aby se mohl stát znovu zásahu schopnou jednotkou. „Tito pánové nás zachránili před zánikem a oprášili dobré jméno kutrovických hasičů,“ doplnil Kutil.

V devadesátých letech vstoupili dobrovolníci do světa požárního sportu a hned se mohli pochlubit prvním místem v oblastním kole ve Velvarech. Od té doby díky pernému tréninku získávají nejen muži, ale i soutěžní družstvo žen cenné úspěchy, za kterými jezdí i mimo kladenský region, například na Rakovnicko či Berounsko.

„Velkého úspěchu jsme se dočkali v roce 1998, kdy jsme poprvé vyhráli okresní kolo v hasičském sportu v kategorii mužů,“ popsal skvělý výsledek starosta hasičů.

Kvůli malému počtu obyvatel obce a tedy nedostatečnému počtu dětí nemají Kutrovičtí dětský oddíl. Nicméně o svou hasičskou budoucnost se starají tím, že několik dětí dochází pravidelně ke kolegům dobrovolníkům do Plchova.

Ačkoli vzhledem ke svému zařazení nespočítají dobrovolníci počet ročních výjezdů ani na prstech jedné ruky, o to více pomáhají druhým. „Při povodních v roce 2000 jsme poskytli naše vozidlo dobrovolným hasičům z Plchova. Jejich se porouchalo v postižených Kralupech,“ řekl Zdeněk Kutil.

Ani na kulturní vyžití se v Kutrovicích nezapomíná. Pravidelný hasičský ples je toho důkazem. Kromě něj pořádají hasiči také tradiční pálení čarodějnic, máje, posvícení s pondělní Pěknou hodinkou. Jak řekl starosta hasičů, spolupracuje sbor také na dětském dni, karnevalu a vánoční besídce.

Kozlův hasičský počin:Starosta sboru dobrovolných hasičů Zdeněk Kutil zavzpomínal na jednoho z nejzasloužilejších členů sboru Václava Nováka.
„Významnou osobností našeho sboru byl pan Václav Novák, který se narodil v roce 1907. Byl jedním ze zakládajících členů hasičů v Kutrovicích a hasičem zůstal do svých 95 let. Dvacet let vykonával funkci velitele sboru a byl pří výstavbě první i poslední hasičárny. Doposledka se rád na hasičárně zastavil ať při výroční schůzi, nebo jenom tak na pivečko. Za svůj celoživotní přínos hasičům byl oceněn vyznamenáním svatého Floriána. Na památku jeho a dalšího věrného hasiče pana Jaroslava Klabocha byla na hasičský dům připevněna pamětní deska,“ zavzpomínal starosta.