Hospozínští dobrovolníci mají velkolepé plány, které by rádi završili postupem svého sboru z pátého stupně požární ochrany do třetího. Na počátku svého snažení strávili mnoho hodin na rekonstrukci a zvelebení nejen svého auta, ale také celé zbrojnice. Podle slov velitele sboru Martina Vašáka trvaly opravy celé čtyři měsíce.

„Brigády si chlapi uzpůsobili podle času, někdo měl ranní, jiný pracoval odpoledne. Jen co přišli ze zaměstnání, nastupovali prakticky na další směny. Musíme také poděkovat obecnímu úřadu za jeho vřelý přístup. Ve zbrojnici jsme dělali fasádu a vnitřek garáže,“ vylíčil dřinu na zvelebování hasičského zázemí velitel.

Celý sbor zasáhla tragédie v podobě tragické smrti někdejšího velitele Zdeňka Šorfa, jenž zemřel při dopravní nehodě. Od té doby činnost dobrovolníků stagnovala až do loňského roku.

Druhý dech Hospozínští nabrali také zásluhou starosty hasičů Františka Hájíčka, který všechny strhl svým nadšením. „Čekáme na druhou světlou kapitolu našeho kolektivu. Pamatuji si na doby, kdy sbor čítal přes třicet aktivních členů a mnoho přispívajících. Jezdilo se na soutěže a prakticky v každé rodině byl někdo dobrovolník,“ zavzpomínal starosta na uplynulé časy.

„Nejdůležitější je zaujmout mládež, což se nám zatím daří. Dříve proseděli celé dny v čekárně, ale teď se ve sboru velmi snaží. Musím je jen chválit,“ dodal.

Hospozínští sbírají inspiraci také na internetu, díky němuž navázali kontakt s opravdovou raritou ve světě dobrovolných hasičů. Tou je malá obec na Liberecku jménem Ludvíkov. Tato obec má devadesát obyvatel. Na tom by nebylo nic divného, kdyby třiaosmdesát z nich nepatřilo k dobrovolným hasičům.

„Pozvali nás na návštěvu, ale bohužel jsme cestu museli kvůli počasí zrušit. V nejbližší možné době bychom se rádi jeli do Ludvíkova podívat,“ poznamenal František Hájiček.

O druhém životě hospozínských hasičů svědčí i jejich velkolepé plány. V následujícím roce by rádi obnovili družstvo dětí a mládeže, uspořádali hasičský ples a dětský den pro místní mateřskou školu.

„Chceme navázat na závodní tradici. Před deseti lety jsme na soutěže jezdili a umísťovali se do třetího místa. Doufáme, že v tom budeme moci příští rok opět pokračovat,“ informoval velitel Vašák.

Důležité místo na seznamu plánů hasičů mají děti. „Chlapi vyčistili místní potok, který byl zanesený. Po dohodě s rybáři a po vyřízení povolenek chceme pořádat pro děti soutěž v rybolovu,“ nastínil budoucnost Hájíček.

Podle velitele je pro sbor nepostradatelná dobrá parta lidí, která drží při sobě. „Ať při zásahu či při závodech, nebo jen tak v hasičárně, musí všichni táhnout za jeden provaz. Zkrátka jeden za všechny, všichni za jednoho,“ uzavřel Martin Vašák.

Kozlův hasičský počin - HLASUJTE ZDE