Celé sdružení má zhruba 40 členů. V současné době při požárech nebo dalších mimořádných událostech zasahuje 15 aktivních hasičů. Velkou chloubou lánských dobrovolných hasičů je jejich výjezdový automobil Tatra 148. Na rozdíl od jiných sborů si totiž vozidlo nenechali zmodernizovat od odborníků, ale opravili si ho sami.

,,Práce nám trvaly zhruba pět měsíců. Celkem jsme odmakali tři tisíce hodin. Samozřejmě jsme si i sami sháněli materiál, ale s něčím nám pomáhali i sponzoři. Automobil jsme si udělali přesně podle našich představ,“ prozradil Karel Pošta, velitel SDH Lány.

Do kompletní opravy místní dobrovolníci investovali 62 tisíc korun. U odborníků přitom stojí repase takového automobilu více než milion korun. Dalo by se říct, že vlastnoručně opravený automobil místní hasiče také proslavil. Natáčelo se o něm již několik televizních pořadů. Lánští hasiči nechyběli ani ve vysílání Stodvanáctky. Před měsícem se pustili do opravy druhého automobilu Liaz K-101 Cas 25.

Bez nadsázsky lze říct, že to v Lánech žije především díky místním dobrovolným hasičům. Pořádají zde pravidelně Den dětí, pálení Masarykovy vatry, ples a spoustu dalších akcí. ,,Na ples pravidelně prodáme 300 lístků a možná bychom jich prodali jednou tolik, kdyby to umožňovala kapacita sálu,“ pochlubil se Lukáš Vejvar, jeden z místních dobrovolných hasičů, mezi které občas zavítá i prezident.

Zatímco Václav Havel podle místních raději chodil do muzea, Václav Klaus byl například na plese již několikrát. ,,Zastaví se, řekne kluci, přišel jsem se na vás podívat a dá si pivo. Žádné oficiality,“ vysvětlil velitel SDH Lány. ,,Nejčastěji mezi nás ale chodí paní Klausová,“ upozornil František Pošta, který je v 68 letech nejstarším aktivním hasičem. Kromě toho se také stará o obecní kroniku a napsal také knihu o historii místních hasičů.

Vzhledem k tomu, že je mezi aktivními členy většina mladých, měl by mít lánský sbor dobrovolných hasičů o budoucnost postaráno. A na jaký zásah zde často vzpomínají? Jedná se o požár nedaleké ekoskládky. ,,Hasili jsme snad třináct hodin v kuse, možná i víc. Ohrožovaly nás zplodiny a požár se navíc šířil pod povrchem. Z rybníka zmizelo zhruba dvacet čísel vody. Opravdu jsme se hodně najezdili,“ popsal Karel Pošta.

Výjezdy SDH Lány:
Rok 2005 – 22 výjezdů
Rok 2006 – 13 výjezdů
Rok 2007 – 13 výjezdů
Rok 2008 – 21 výjezdů
Rok 2009 – od 1. ledna do dnešního dne evidováno celkem 6 výjezdů.
O Kozlův hasičský počin hlasujte ZDE.
Při požáru ekoskládky zasahovali téměř čtrnáct hodin v kuse
Plameny zachvátily ekoskládku nedaleko obce Lány dne 17. července 2007. Místní dobrovolníci k požáru poprvé vyjeli ve 20.35 hodin a netušili, že budou oheň likvidovat až do následujícího dne. Na základnu se totiž vyčerpaní hasiči vrátili až v 10.20 hodin. U zásahu tedy strávili téměř čtrnáct hodin. ,,Tehdy jsme se najezdili opravdu hodně,“ zavzpomínal Karel Pošta, velitel SDH Lány. S vozidlem Tatra ujeli hasiči dohromady 120 kilometrů a čerpadla se nezastavila deset hodin v kuse. Trasu ze skládky k místnímu rybníku absolvovali hasiči zhruba dvacet krát. Při hašení ekoskládky bylo použito celkem 2485 m3 vody a na místě zasahovaly desítky hasičských sborů z celého okolí. To je zásah, na který v Lánech často vzpomínají. (mat)