Celkem 443 událostí museli během vánočních svátků řešit středočeští hasiči. Jen pro srovnání, v roce 2022 to bylo 112 událostí a rok před tím 110, v roce 2018 dokonce „jen“ 71.

„Tyto vánoční svátky byly pro středočeské hasiče skutečně náročné. Oproti minulým rokům byl nárůst událostí enormní, a to zejména kvůli nepříznivému počasí,“ uvedl mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

Větrný Štědrý den

Během neděle 24. prosince vyjeli profesionální a dobrovolní hasiči na území Středočeského kraje celkem ke 236 událostem. „Nejvíce převažovaly takzvané technické pomoci, těch bylo 204. Pokračoval tak ráz předchozích dní, kdy silný vítr lámal stromy, které popadaly na pozemní komunikace a místy znemožňovaly průjezdnost,“ popsal Sýkora.

Už o Štědrém dni se však začaly přidávat události, při kterých hasiči vyjížděli k čerpání vody z níže položených míst nebo monitorování zvedajících se vodních toků.

I přes veškerá varování, i letos hasiči vyjížděli k typicky vánočním výjezdům – tedy požárům způsobeným prskavkami na vánočních stromech. Jeden takový v Neveklově na Benešovsku a druhý v Čelákovicích v okrese Praha-východ. U obou byla škoda vyčíslena na půl milionu korun a zničeny byly nejen vánoční dárky a stromeček, ale také značná část obývacích pokojů, ve kterých stromeček stál.

Na Boží hod vánoční hrozila velká voda

V pondělí 25. prosince přibylo do statistik středočeských hasičů 147 událostí, což bylo téměř o stovku méně než předchozí den, nicméně stále jde o zvýšený počet událostí, jelikož průměrně za den vyjedou hasiči ve středních Čechách zhruba k 50 případům.

Fotogalerie: Rozvodněná Jizera v Mladé Boleslavi 26. 12. 2023

 

„Středočeští hasiči pomáhali na mnoha místech stavět protipovodňové hráze, protože se zvedaly hladiny řek a na některých byl vyhlášen dokonce 2. stupeň povodňové aktivity a na Labi v Mlékojedech dokonce 3. stupeň povodňové aktivity. Hasiči tak kromě zvýšených technických pomocí, jak už bylo zvykem posledních dní, kdy jezdili nejčastěji odstraňovat padlé stromy a na mnoha místech monitorovali vodní toky,“ uvedl Sýkora.

Ale ani tento sváteční den se neobešel bez požárů. Několik minut po 18. hodině vyjeli hasiči z centrální hasičské stanice Kolín k nahlášenému požáru výškové budovy v Masarykově ulici v Kolíně. Došlo k zahoření kastrůlku a digestoře v bytě ve třetím nadzemním podlaží a tím došlo k zakouření všech společných prostor bytového domu. Požár se podařilo uhasit ještě před příjezdem jednotky k události, přesto bylo nutné evakuovat obyvatele domu, celý prostor zkontrolovat termokamerou a přetlakovou ventilací objekt odvětrat. Škoda byla v tomto případě vyčíslena na 100 000 korun a příčinou požáru byla nedbalost.

Klidnější svátek svatého Štěpána

Na svátek svatého Štěpána už byla situace ve Středočeském kraji, co se výjezdové činnosti týká, mnohem klidnější. Hasiči po celém území kraje vyjeli k 68 událostem. I toto číslo je ovšem vyšší, než je dlouhodobý průměr. „Také tento den převažovaly technické pomoci, kterých bylo padesát. Nejvíce bylo opět popadaných stromů. Hasiči také řešili odstraňovaní nebezpečných stavů, kdy šlo nejčastěji o komplikace způsobené rozvodněnými hladinami řek. Také pokračoval monitoring vodních toků ve vybraných lokalitách,“ dodal Sýkora.

Hasiči vyjížděli ale také k požáru, tentokrát v Kladně-Dubí, kde hořelo domově pro seniory. „Událost byla ohlášena jako dým stoupající ze střechy, ale průzkumem na místě zásahu se ukázalo, že došlo pouze k zahoření digestoře. Po důkladné kontrole a odvětrání objektu se všichni obyvatelé mohly vrátit do svých bytů,“ uzavřel Sýkora.